Sprawdzone sposoby na oszczędzanie

Statystyczny Polak posiada oszczędności w wysokości trzykrotności wynagrodzenia. Jednak wystarczy wdrożyć kilka sprawdzonych pomysłów, aby stan oszczędności regularnie wzrastał.

Zakupy z listą lub w Internecie

Większość dochodów Polacy wydają na jedzenie, chemię gospodarczą oraz ubrania. O ile ubrania czy obuwie można kupować na sezonowych wyprzedażach, oszczędzając w ten sposób od 20 do 70% ich pierwotnej ceny, to w przypadku zakupów spożywczych takiej możliwości nie ma. Markety nadal premiują zakupy w większych ilościach, oferując promocje na produkty sprzedawane po kilka sztuk. Jeśli nie jest to produkt, który wkrótce wykorzystamy, warto skorzystać z możliwości zrobienia zakupów grupowych, aby w ten sposób nabyć tańszy produkt, z którego skorzystają również inni. Ważna zasada przy zakupach w marketach: na zakupy zawsze udajemy się z listą zakupów i kupujemy jedynie te produkty, które się na niej znajdują. Warto również pamiętać, że na wysokości wzroku dostępne są zazwyczaj najdroższe marki, produkty tańsze i równie skuteczne można znaleźć zazwyczaj na niższych półkach.

Zamiana abonamentów

Z jednej strony abonament za pakiet usług, np. za telewizję kablową i Internet, jest tańszy niż dwa oddzielne abonamenty, ale z drugiej strony często w ramach takiego pakietu usług oferowane są usługi, z których nie korzystamy. Przykładem usługi, która wymaga dokładnego przemyślenia, jest abonament za telefon komórkowy z pakietem „bezpłatnych minut”, który jest zwykle droższy, a same minuty bywają niewykorzystane.

Zanim kupisz – przemyśl

Kupowanie pod wpływem impulsu zawsze prowadzi do wydawania wyższych kwot niż planowaliśmy. Podobnie chodzenie na zakupy z kartą kredytową zamiast gotówki – dostępny limit kredytowy sprzyja większym wydatkom. Dlatego zanim zdecydujemy się na zakup kolejnego przedmiotu – warto z zakupem poczekać do następnego dnia, aby się przekonać, czy faktycznie dany produkt jest niezbędny. W niektórych sklepach można takie produkty zarezerwować na 24 godziny, w innych z kolei przyjmowane są zwroty produktów, których nabywcy się rozmyślili.

[Głosów:1    Średnia:5/5]