Dla kogo leasing samochodu może okazać się bardziej opłacalny od kredytu lub zakupu za gotówkę? Krótka analiza

Leasing, kredyt czy gotówka? Chociaż sposobów na pozyskanie samochodu jest kilka, znaczne grono przedsiębiorców decyduje się na leasing. Czy faktycznie jest to najbardziej opłacalne rozwiązanie?

Zgodnie z danymi opublikowanymi przez Związek Polskiego Leasingu, co trzecia firma zaliczana do sektora MŚP korzysta z leasingu. Dla wielu przedsiębiorców jest to korzystne rozwiązanie – bardziej opłacalne niż kredyt czy nawet zakup gotówkowy.

Leasing zapewnia poprawę przepływów pieniężnych

Zakup auta za gotówkę oznacza zwykle konieczność zaangażowania większości, a nawet całości wolnego kapitału. W efekcie firma pozbawia się możliwości inwestowania w bieżącą działalność. Zupełnie inaczej jest w przypadku leasingu, który działa odwrotnie – poprawia przepływy pieniężne, dzięki czemu firma nie musi przeznaczać wolnych środków na zakup auta, lecz na działania związane z inwestycjami.

Leasing jest korzystniejszy podatkowo niż kredyt i zakup gotówkowy

 Decydując się na leasing, kalkulator internetowy wskazuje większą korzyść w kwestii podatków. Ponieważ jest to rozwiązanie traktowane jako usługa, miesięczną ratę leasingową w całości można zaliczyć w koszty uzyskania przychodu. W przeciwieństwie do kredytu – w tym przypadku tylko część odsetkowa stanowi koszty pomniejszające podstawę opodatkowania.

Leasing jest także korzystniejszy w zestawieniu z zakupem pojazdu za gotówkę. W tym drugim przypadku przedsiębiorca dokonuje odpisów amortyzacyjnych w okresie 5 lat. W efekcie koszty uzyskania przychodu mogą okazać się dużo niższe.

Koszty leasingu mogą być porównywalne z ceną pojazdu kupowanego za gotówkę

Wybierając leasing, kalkulator dolicza do miesięcznej raty odsetki. Teoretycznie więc cena zakupu pojazdu będzie wyższa od ceny przy zakupie gotówkowym. W praktyce może okazać się odwrotnie – w przypadku pozyskiwania dużej floty pojazdów, leasingodawca może zastosować spore zniżki na wybrane marki pojazdów.

Leasing jest szansą na wymianę samochodu po 3-4 latach

Decydując się na zakup pojazdu za gotówkę, firma z reguły korzysta z auta nawet przez kilkanaście lat. W przypadku leasingu istnieje możliwość wymiany pojazdu po 3-4 latach, co oznacza użytkowanie auta będącego zawsze na gwarancji producenta. Taka opcja oferowana jest przez Toyotę Leasing w ramach Leasingu SMARTPLAN. Leasingodawca może dać gwarancję odkupu pojazdu przez dealera, zaś leasingobiorca spłaca wyłącznie tę część wartości pojazdy odpowiadającej rzeczywistej utracie wartości w okresie obowiązywania umowy leasingowej.

Leasing samochodowy to prostsze procedury w porównaniu z kredytem

Część firm leasingowych oferuje leasing samochodowy na uproszczonych zasadach, ograniczając do minimum formalności. Uproszczona procedura to mniejsze wymogi w zakresie dokumentowania dochodów oraz krótszy czas oczekiwania na pojazd. Natomiast w przypadku kredytów samochodowych banki są bardziej restrykcyjne i rzadziej decydują się na ograniczenie procedur.

Porównując trzy formy finansowania zakupu auta, warto wziąć pod uwagę leasing. Kalkulator internetowy wskazuje na opłacalność tego rozwiązania w porównaniu z kredytem czy zakupem gotówkowym. Warto jednak przeanalizować sytuację swojego przedsiębiorstwa, by przekonać się o zasadności skorzystania z oferty leasingowej w przypadku zakupu pojazdu.

[Głosów:1    Średnia:5/5]