Dieta w depresji

Depresja to zdecydowanie jeden z najpoważniejszych problemów współczesnego świata. Często pacjenci bagatelizują objawy, zrzucają na przemęczenia, charakter, pogodę. Warto jako dodatek do psychoterapii oraz leczenia farmakologicznego dołączyć dietę.

Na jakie składniki żywnościowe zwrócić uwagę w depresji?

Podstawowa zasada diety w depresji to po prostu zasady zdrowego żywienia. Dieta opierająca się o warzywa i owoce, bogata w pełnoziarniste zboża, tłuste ryby morskie, nabiał, orzechy i oleje roślinne dostarcza wszystkich składników odżywczych niezbędnych organizmowi do prawidłowego funkcjonowania. Istotne są także regularne posiłki — to dzięki nim zapewniamy stabilny poziom glukozy we krwi i unikamy jej spadku, który może nasilać uczucie rozdrażnienia i niepokoju. To, co jemy, ma wpływ na nastrój, może także działać na profilaktykę chorób psychicznych.

Dieta dla zdrowia psychicznego powinna zawierać:

  • jak najwięcej warzyw i owoców bogatych w składniki o potencjale przeciwzapalnym i przeciwutleniającym,
  • źródła tryptofanu, umożliwiającego produkcję serotoniny (m.in. kakao, kurczak, mleko, płatki owsiane, orzeszki ziemne)
  • produkty bogate w witaminy z grupy B, w szczególności witaminę B12 i kwas foliowy
  • tłuste ryby (zwłaszcza morskie) bogate w kwasy omega-3 i witaminę D,
  • produkty będące źródłem magnezu, selenu i cynku (m.in. pełnoziarniste zboża, kakao, rośliny strączkowe, mięso i ryby)

Depresja przyczyny jelitowe?

Zaburzenia mikrobioty jelitowej, mogą być jednym z czynników przyczyniających się do rozwoju depresji i innych zaburzeń psychicznych. Dysbioza jelitowa ( brak równowagi mikrobiologicznej w jelitach) może dochodzić  szczególnie po przebytych zakażeniach, na skutek nieodpowiedniej diety, stresu, częstego przyjmowania antybiotyków. 

Depresja jakie badanie?

W przypadku występowania depresji i innych zaburzeń psychicznych należy wykonać badanie na alergię opóźnioną (IgG-zależną) ImuPro. Wyeliminowanie szkodliwych produktów z diety pozwoli na redukcję przewlekłego stanu zapalnego i osłabienie objawów. Istotne jest także zadbanie o uszczelnienie jelit. W tym celu należy wykonać badanie kału KyberBiom.  Z badania dowiesz się jak wygląda Twoja mikrobiota jelitowa oraz otrzymasz listę probiotyków jakie stosować.

Więcej informacji: https://trenerosiedlowy.pl/jaka-diagnostyke-wybrac-u-osob-z-uporczywymi-wzdeciami/

[Głosów:0    Średnia:0/5]