W obecnych czasach większość transakcji i operacji na rynkach finansowych odbywa się w Internecie przy pomocy platform inwestycyjnych. Platforma transakcyjna to nieodłączny element handlu na rynkach finansowych za pośrednictwem brokerów internetowych. Dzięki temu oprogramowaniu możemy analizować rynki, wykonywać transakcje, zarządzać swoim portfelem inwestycyjnym i monitorować wyniki. Właśnie z tego powodu bardzo ważny jest właściwy wybór platformy.
Czym jest platforma transakcyjna/inwestycyjna?
Platforma transakcyjna to oprogramowanie dostarczane przez brokerów, które umożliwia klientom inwestowanie na różnych rynkach finansowych. Pozwala ona na analizowanie wykresów, monitorowanie cen aktywów, wykonywanie transakcji oraz zarządzanie zleceniami. Bardzo często brokerzy udostępniają platformy zarówno na komputer stacjonarny, jak i na smartfony. Ważne jest, abyśmy mogli inwestować z obu tych urządzeń. Platformy inwestycyjne powinny posiadać przynajmniej kilka podstawowych funkcji.
Po pierwsze, platformy transakcyjne powinny móc wyświetlić różne typy wykresów, takie jak wykresy świecowe, kreskowe czy słupkowe. Wykresy umożliwiają analizę techniczną za pomocą wskaźników, linii trendu, poziomów wsparcia i oporu. Różnorodność oraz prostota wyświetlenia wykresów pomaga inwestorom podejmować lepsze decyzje inwestycyjne.
Oprócz analizy technicznej platforma inwestycyjna powinna również udostępniać informacje ekonomiczne, takie jak raporty finansowe oraz aktualności rynkowe, umożliwiając analizę fundamentalną aktywów. Oczywiście podstawową funkcją jakiejkolwiek platformy inwestycyjnej jest możliwość składania zleceń kupna i sprzedaży aktywów bezpośrednio z programu. To właśnie ta aplikacja powinna stać się naszym centrum dowodzenia.
Dobre zarządzanie ryzykiem podczas inwestowania wymaga umiejętnego ustawiania zlecenia stop-loss, które chronią inwestora przed większymi stratami oraz zlecenia take-profit, które automatycznie zamykają pozycję po osiągnięciu określonego poziomu zysku. Platforma powinna mieć możliwość wykonywania różnorodnego typu zleceń. Im większa elastyczność, tym łatwiej nam zarządzać aktywami i ryzykiem.
Platformy handlowe oferowane przez brokerów internetowych różnią się interfejsem użytkownika. Obecnie platformy powinny stawiać na intuicyjność i łatwość nawigacji, aby umożliwić inwestorom szybkie i wygodne dokonywanie transakcji. Co ciekawe część z nich oferuje personalizację interfejsu, pozwalając inwestorom dostosować wygląd i układ platformy do swoich preferencji.
Jeżeli broker umożliwia korzystanie z dźwigni finansowej, powinna być ona dostępna również na udostępnionej platformie. Dodatkowym elementem jest możliwość śledzenia historii transakcji. Dostęp do historii pozwala nam na analizę wsteczną, poprawiając błędy jakie popełniliśmy oraz na powtarzanie strategii, które okazały się wyjątkowo zyskowne.
Dobre platformy inwestycyjne powinny umożliwić dostęp do całego spektrum instrumentów finansowych dostępnych na stronie brokera. Oferując możliwość handlu na rynkach akcji, forex, towarów, indeksów giełdowych oraz kryptowalut. Ta różnorodność pozwala dywersyfikować swoje portfele i korzystać z różnych klas aktywów przy pomocy jednego narzędzia.
No i ostatecznie każda platforma powinna posiadać swoją wersję mobilną swojej aplikacji. To umożliwia inwestorom handel z dowolnego miejsca i o każdej porze dzięki swojemu smartfonowi, który każdy ma przy sobie.
Jak widać, wybór platformy inwestycyjnej jest kluczowy w dobie handlu internetowego. Oferowane funkcjonalności, oprócz zwykłych udogodnień czyniących korzystanie z platformy przyjemniejszym, może również przyczynić się do podejmowania skuteczniejszych decyzji. Wybór platformy, która posiada czytelne wykresy i oferuje różne rodzaje zleceń, to jedna z podstawowych decyzji na początku kariery inwestora.