W co zainwestować 10 000 złotych

Oszczędności rzędu 10 000 złotych dla Polaków zarabiających nieco więcej niż najniższa krajowa są kwotą bardzo wysoką, stanowiącą równowartość półrocznego wynagrodzenia. Nic zatem dziwnego, że taką kwotę najczęściej lokuje się w produkty bezpieczne, choć o stosunkowo niskiej stopie zwrotu. W co zatem warto zainwestować takie oszczędności, aby na nich zarobić?

Bezpieczne lokaty i rachunki oszczędnościowe

Największy odsetek oszczędności znajduje się w bankach. Oferowane przez nie lokaty terminowe oraz rachunki oszczędnościowe nie oferują zbyt wysokiego oprocentowania środków, ale z drugiej strony są to inwestycje pewne, pozwalające na zysk rzędu 2% rocznie. Oczywiście także i w bankach można znaleźć lokaty z wyższym oprocentowaniem, przy czym najczęściej są to produkty skierowane do nowych klientów, którzy wraz z otworzeniem lokaty otworzyli również rachunek bieżący. W takich przypadkach banki na lokatach trzymiesięcznych oferują oprocentowanie rzędu 3,5 – 4 %. Równie stabilne zyski przez lata oferowały obligacje Skarbu Państwa, jednak ze względu na czas inwestowania (zwykle są to okresy 5 lub 10 lat) coraz rzadziej inwestorzy sięgają po takie instrumenty.

Waluta

Widmo Brexitu, które wisi nad państwami wchodzącymi w skład Unii Europejskiej, coraz bardziej jest widoczne na rynkach walutowych. Analitycy sugerują, że w przypadku faktycznego przegłosowania w referendum wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, unijna waluta mogłaby kosztować nawet 5 złotych. W tym przypadku warto zainwestować część posiadanych oszczędności w walutę, aby ją z zyskiem sprzedać. Może się jednak zdarzyć, że korzystna dla inwestora transakcja sprzedaży dojdzie do skutku dopiero za kilka miesięcy z racji potencjalnej możliwości reagowania banków centralnych, aby ustabilizować kurs unijnej waluty.

Kolejnym miejscem, gdzie warto zainwestować oszczędności, są fundusze inwestycyjne. Podobnie jak w przypadku obligacji, inwestycje w TFI zwracają się po kilku latach – w perspektywie krótkoterminowej, nawet liczonej w miesiącach, może się okazać, że potencjalne zyski zostaną wyzerowane przez opłaty ponoszone na rzecz zarządzającego funduszem.

[Głosów:1    Średnia:5/5]