Jak mądrze zaciągnąć kredyt hipoteczny

Posiadanie własnego mieszkania czy niewielkiego domu to marzenie wielu Polaków, którzy od kilku lat regularnie korzystają z kredytów hipotecznych, umożliwiających im realizację największego życiowego marzenia. Kredyt hipoteczny jest zobowiązaniem zaciąganym na wiele lat, zwykle co najmniej 20., warto zatem pamiętać o kilku zasadach, aby nie wpaść w finansowe kłopoty.

Mieszkanie na miarę

Podstawową zasadą przy zaciąganiu kredytu hipotecznego powinno być dostosowanie marzeń o mieszkaniu do możliwości finansowych. Oczywiście wygodnie się mieszka w dużym mieszkaniu, jednak większa powierzchnia to większa cena, jaką należy zapłacić za mieszkanie, co dalej oznacza wyższą kwotę kredytu oraz wyższą miesięczną ratę. Rozsądniej jest kupić mieszkanie mniejsze i za kilka lat je zmienić na większe, o ile pojawi się taka konieczność. Przed zaciągnięciem kredytu należy również pamiętać, że przez kilka miesięcy, a czasem nawet przez rok, kredytobiorca spłaca kredyt, ale jeszcze nie mieszka w swoim mieszkaniu. Etap wykończenia mieszkania oraz czas potrzebny na wszelkie odbiory techniczne to czas, gdy już spłacany jest kredyt, ale jeszcze trzeba zapłacić np. za wynajęcie mieszkania, co w zasadzie podwaja koszty utrzymania.

Kredyt tak, ale tylko w walucie, w której się zarabia

Obecnie banki wycofały się z oferowania kredytów walutowych oraz kredytów indeksowanych lub denominowanych do kursów wybranych walut. Jednak nie można wykluczyć, że w przyszłości powrócą do udzielania kredytów walutowych. Podstawowa zasada przy kredycie hipotecznym mówi, aby wieloletnie zobowiązania kredytowe zaciągać jedynie w tej walucie, w której się zarabia. Pozwoli to na zminimalizowanie ryzyka związanego z wahaniami na rynkach walutowych.

Wcześniejsza spłata tylko pod warunkiem braku dodatkowych kosztów

Przy kredytach hipotecznych może się okazać, że po kilku latach spłacania będziemy w posiadaniu wyższej kwoty, którą zechcemy przeznaczyć na wcześniejszą spłatę kredytu. Jest to dobre rozwiązanie pod warunkiem, że bank nie pobiera dodatkowej opłaty za wcześniejszą spłatę kredytu.

[Głosów:1    Średnia:5/5]