pozyczka-na-wakacje-ferratum-0293

Wakacje 2017 roku coraz bliżej. Ile wydadzą latem Polacy i inni Europejczycy? Czy największe wydatki będą związane z podróżami, czy z innymi celami? Między innymi o to zapytał swoich klientów w kilkunastu krajach Ferratum Bank. Przedstawiamy wyniki Wakacyjnego Barometru 2017.

Już po raz kolejny Ferratum Bank przygotował swój Wakacyjny Barometr. Dzięki niemu możemy sprawdzić, ile Europejczycy planują wydać latem 2017 roku, jaki cel będzie najczęściej finansowany i którzy Europejczycy cenią sobie luksusowe hotele.

Wakacyjny Barometr Ferratum Bank 2017™ pokazuje przede wszystkim, że Europejczycy optymistycznie patrzą na swoją sytuację finansową. 67% z nich zamierza wydać na zbliżające się wakacje co najmniej tyle samo lub nawet więcej pieniędzy niż przed rokiem. Jedynie 33% mieszkańców Europy jest pesymistycznie nastawiona do swojej przyszłości finansowej i zamierza ograniczyć wakacyjne wydatki.

-Nasz raport potwierdza, że wielu Polaków i innych Europejczyków pozytywnie postrzega kondycję finansową ich gospodarstw domowych, a 24% respondentów uważa nawet, że stać ich na większe wydatki wakacyjne niż przed rokiem – podkreśla przedstawiciel Ferratum Bank. – Ten optymizm widać również w sposobie finansowania letnich wydatków. Większość badanych nie ma żadnych obaw, aby zrobić to, zadłużając się. Blisko połowa respondentów chce przede wszystkim skorzystać z pożyczki Ferratum Bank, a 22% badanych stawia na limit z karty kredytowej – dodaje specjalista Ferratum Bank.

Polacy nie lubią drogich hoteli

Europejczycy chcą średnio przeznaczyć 54% przeciętnego miesięcznego dochodu rozporządzalnego rodziny na wakacyjne wydatki. Najwięcej, bo 132% średniej europejskiej, wydadzą Bułgarzy (72% swoich miesięcznych zarobków, czyli 869 €), najmniej – Brytyjczycy, którzy przeznaczą na letnie wydatki nie więcej niż 62% średniej europejskiej (34% ich miesięcznej pensji – 1008 €). Polacy deklarują wakacyjne wydatki na poziomie 95% średniej europejskiej i są gotowi przeznaczyć na to 52% swoich miesięcznych zarobków (939 €).

Z Barometru wynika, że Polacy nie preferują drogich hoteli. Jedynie 17% z nich jest gotowych zapłacić za noc hotelową powyżej 100 €. To nas plasuje raczej w końcówce zestawienia, przygotowanego przez Ferratum Bank. Na droższe hotele najchętniej decydują się Finowie (83%), Szwedzi (80%) i Duńczycy (69%), najrzadziej – Chorwaci (5%) oraz Rumuni i Bułgarzy (po 1%). Z kolei ci ostatni najczęściej planują korzystać z portalu AirBnB podczas wakacji (56%), wyprzedzając pod tym względem Szwedów (53%) i Holendrów (41%). Z AirBnB zamierza skorzystać również 22% Polaków. Portal najmniej popularny jest za to na Litwie, gdzie jego użytkowanie deklaruje 9% badanych.

Najpopularniejsze podróże krajowe i wypoczynek na plaży

Z Wakacyjnego Barometru Ferratum Bank 2017™ wynika, że letnie wydatki Europejczyków najczęściej będą dotyczyły w bieżącym roku krajowych podróży (18%), odpoczynku na plaży, w barach i restauracjach, a także zakupów i nabywania letniej odzieży (13%). Zadziwiająco mało Europejczyków chce przeznaczyć pieniądze na podróże zagraniczne – jedynie 8%, chociaż oznacza to i tak wzrost o 2 p.p. w stosunku do 2016 roku. Najmniejszą popularnością cieszą się natomiast inwestycje rekreacyjne (5%) i udział w wydarzeniach sportowych (2%). Blisko 10% Europejczyków przygotowuje się latem na wydatki związane z weselami, różnego rodzaju imprezami i grillowaniem. Nieco mniej, bo 9%, poniesie koszty głównie związane z ogrodnictwem i pracami domowymi, a także ze sportem i rekreacją.

Wróćmy na chwilę do podróży, które najczęściej kojarzą się z wakacjami. Według Barometru najchętniej podróżują Szwedzi, przeznaczając na to najwięcej środków (44% wakacyjnych kosztów), a w dalszej kolejności obywatele Norwegii (41%) i Bułgarii (40%). Polacy są skłonni wydać na podróże 35% swojego wakacyjnego budżetu. Najmniej chętni do podróżowania są Czesi (przeznaczają na to 17% swojego letniego budżetu) i Duńczycy (12%).

Polacy stawiają na zajęcia letnie dla dzieci

Warto przyjrzeć się także szczegółowym wydatkom, jakie planują w wakacje Polacy i inni Europejczycy. Nasi rodacy stawiają przede wszystkim na letnie zajęcia dla dzieci, chcąc przeznaczyć na ten cel 19% swojego budżetu. Niewiele mniej (18%) chcemy przeznaczyć na wesela, imprezy towarzyskie i grillowanie. Nieco bardziej oszczędni jesteśmy w wydatkach związanych z wypoczynkiem na plaży, w barach i restauracjach, przeznaczając na ten cel 12% wakacyjnego budżetu. Warto jeszcze dodać, że 9% budżetu Polacy planują wydać na krajowe podróże, a 8% na zakupy i wydatki na odzież letnią. Nieco podobne preferencje w wydatkach wykazują Rumuni i Norwegowie, planując przeznaczyć najwięcej pieniędzy również na letnie zajęcia dla dzieci. Za to na przykład Hiszpanie stawiają głównie na zagraniczne podróże, Szwedzi – na wyjazdy krajowe, a Brytyjczycy wolą finansować przede wszystkim wypoczynek na plaży i spędzanie wolnego czasu w barach oraz restauracjach. Za to Francuzi, Czesi, Chorwaci, Finowie, Duńczycy, Estończycy i Bułgarzy przeznaczą największą część wakacyjnego budżetu na ogrodnictwo i prace domowe. Holendrzy jako jedyni zadeklarowali największe wydatki na wydarzenia rozrywkowe i inwestycje rekreacyjne (po 16%).

Badania w ramach Wakacyjnego Barometru Ferratum Bank 2017™ zostały przeprowadzone w formie ankiety internetowej wśród klientów Grupy Ferratum Bank w 16 krajach w całej Europie i w krajach Wspólnoty Narodów. Uczestnicy badania to 10 000 osób w wieku 18-65 lat, z czego 55% respondentów stanowiły kobiety. Średni dochód rozporządzalny gospodarstwa domowego wynosił od 643 do 4287 €, natomiast średnia liczba osób w gospodarstwie domowym wynosiła 2,6 osoby. Dochód rozporządzalny został wyrażony dla każdego kraju w oparciu o dane The World Bank za 2014 rok, dotyczące parytetu siły nabywczej na osobę.

Więcej informacji na stronie: http://www.ferratumbarometer.com/pl/

[Głosów:1    Średnia:5/5]