Wiele osób wybierając najlepszy program do faktur zastanawia się pomiędzy oprogramowaniem darmowym i płatnym. Okazuje się, że odpowiedź na to pytanie wcale nie jest taka prosta, jak się z pozoru wydaje.

Największą zaletą darmowych programów jest właśnie to, że są one całkiem darmowe. Jednak w takiej sytuacji nie ma żadnej gwarancji odnośnie poprawności ich działania. W razie problemu nie można się więc zgłosić do obsługi technicznej itd. Darmowe rozwiązania cieszą się mimo to dużą popularnością. Są dobrym pomysłem w przypadku firm, które dopiero weszły na rynek czy tych, które potrzebują jedynie podstawowych funkcjonalności. Czasami istnieje też opcja ich rozbudowy, za dodatkową opłatą oczywiście, o nowe moduły. Poza tym darmowy program to też szansa na przetestowanie pewnego rodzaju rozwiązań przed podjęciem decyzji o zakupie. Programy darmowe są jednak przeznaczone przede wszystkim dla tych firm, które dysponują dość ograniczonym budżetem, a przy tym potrzebują programów do fakturowania.

Oprócz tego na rynku jest całkiem sporo programów płatnych do wystawiania faktur, takich jak LoMag. W tym przypadku można liczyć już na wiele więcej. Przede wszystkim sporym plusem jest gwarancja i obsługa techniczna ze strony producenta. W razie problemów można więc liczyć na szybką i sprawną pomoc. W wielu sytuacjach takie wsparcie udzielane jest zupełnie za darmo, w ramach wykupionej licencji czy abonamentu. Poza tym programy płatne są zwykle o wiele bardziej rozbudowane niż te darmowe. Przy ich pomocy można więc wystawiać nie tylko zwykłe faktury VAT, ale i te w walucie obcej, faktury korygujące czy faktury proforma. W wielu firmach jest to wręcz konieczne. W razie potrzeby można tez zainwestować w dodatkowe moduły. Poza tym wiele programów dostępnych na rynku, takich jak LoMag, oferuje kilka rozwiązań jednocześnie. LoMag przykładowo pozwala na zarządzanie magazynem i wystawianie faktur w jednym. To rozwiązanie bardzo wygodne, które sprawdza się w firmach zarządzających sporymi magazynami.

[Głosów:2    Średnia:5/5]