Posiadanie dostępu do własnego kieszonkowego w „dorosły” sposób – takie marzenie ma wiele dzieci, które chciałyby móc korzystać z produktów bankowych oraz mieć własną kartę do bankomatu. Tymczasem posiadanie konta przez dzieci jest dosyć ograniczone przez prawo.
Rachunek dla dziecka – tak, ale…
Większość banków oferuje rachunki dla dzieci, które mają co najmniej 13 lat. Zgodnie z polskim prawem takie dziecko to osoba małoletnia, która może mieć ograniczony dostęp do produktów bankowych. Dzieci pomiędzy 13 a 18 rokiem życia mogą mieć założony rachunek bankowy, przy czym taki rachunek zazwyczaj działa jako subkonto do rachunku rodziców. Oznacza to w praktyce, że rodzice decydują o wysokości limitów wypłat czy przelewów, które dziecko realizuje. Do takiego rachunku może być wydana karta płatnicza, która jest jednocześnie kartą bankomatową. Często rachunki dzieci są oprocentowane, co ma je skłonić do oszczędzania. Samodzielne prowadzenie rachunku jest możliwe dopiero wtedy, gdy dziecko skończy 18 lat. Wówczas banki oferują specjalne rachunki, skierowane zwykle do studentów poniżej 26 roku życia, którzy mogą w pełni korzystać z produktów bankowych. Ukończenie 18 lat sprawia, że posiadacz rachunku może wnioskować o debet czy odnawialny limit w koncie albo składać oddzielne wnioski o przyznanie karty kredytowej.
Jedynym bankiem, oferującym rachunki dla dzieci, które jeszcze nie ukończyły 13 roku życia, jest obecnie PKO BP. Taki rachunek działa jak tradycyjne subkonto do rachunku rodziców, jest atrakcyjnie oprocentowany oraz można z niego korzystać poprzez bankowość internetową. W tym przypadku bank kładzie duży nacisk na edukację finansową dziecka, w szczególności w zakresie oszczędzania na wymarzone cele. Zakładanie takiego rachunku w banku wymaga obecności rodziców lub opiekunów ustawowych, którzy podpiszą z bankiem wszelkie umowy oraz niezbędną do prowadzenia rachunku dokumentację. W przypadku tego produktu to rodzice decydują o limitach wypłat, mając jednocześnie możliwość akceptowania zleconych przez dziecko przelewów.