Czy warto otwierać lokatę dla dziecka

Lokata otworzona w dniu urodzin wnuka – o takim prezencie słyszeli chyba wszyscy, tylko czy taki produkt w ogóle można otworzyć?

Lokata tak, ale dla małoletniego

Przede wszystkim polskie banki swoją ofertę kierują do dzieci, które ukończyły 13 rok życia. To zwykle one mogą już korzystać z ograniczonego prawa do korzystania z własnych środków oraz mogą być posiadaczami subkont prowadzonych w ramach konta rodziców czy prawnych opiekunów. Zgodnie z tym podejściem lokatę dla dziecka można założyć, jednakże pod warunkiem, że dziecko ma co najmniej 13 lat. Dziecko nie będzie mogło z niej samodzielnie korzystać, tzn. nie będzie mogło jej zamknąć czy wypłacić odsetek, dopóki nie skończy 18 lat. Jednak polskie prawo rodzinne daje możliwość do skorzystania ze środków zgromadzonych na takich lokatach w określonych sytuacjach, związanych z dzieckiem. Opiekunowie prawni czy rodzice mogą taką lokatę zamknąć jeśli środki z lokaty będą przekazane na rehabilitację czy edukację dziecka. Jednocześnie nie można zamknąć lokaty dziecka tylko dlatego, że potrzebne są środki na sfinansowanie codziennych wydatków. W tym przypadku prawo określa jasno, kto ponosi ciężar finansowy utrzymania małoletniego.

Dziecko, które ma już 18 lat, może dowolnie zadysponować zgromadzonymi środkami. Ze względu na ograniczenia prawne zdecydowanie lepszymi produktami są rachunki oszczędnościowe otwierane z myślą o dziecku lub też wykupienie polisy, która wypłaci określoną w umowie kwotę po uzyskaniu przez dziecko pełnoletności. Takie polisy, zwane zazwyczaj polisami posagowymi, mogą być również dobrym sposobem na zgromadzenie odpowiednich środków na edukację dziecka. W tym przypadku polisa będzie się kończyć wypłatą środków, gdy dziecko ukończy szkołę średnią. O ile lokaty i rachunki oszczędnościowe są dostępne w każdym banku, o tyle umowę polisy posagowej można podpisać jedynie w towarzystwach ubezpieczeniowych. Taką polisę można podpisać w imieniu dziecka, które ma mniej niż 18 lat, sama polisa ma ściśle określoną ważność, zwykle od 5 do 25 lat.

[Głosów:1    Średnia:5/5]