Milion złotych. Magiczna kwota, o której większość Polaków nieustannie marzy i ciągle powtarza, jak bardzo ich życie by się zmieniło, gdyby tylko udało się zdobyć pierwszy milion. W latach 90. modne było powiedzenie sugerujące kradzież jako sposób na zdobycie pierwszego miliona. Obecnie, dzięki różnym możliwościom rynków finansowych, zdobycie czy też zarobienie pierwszego miliona jest dosyć prawdopodobne.
Wynagrodzenie i dywersyfikacja ryzyka
Osoby zatrudnione, których praca na etacie jest głównym źródłem dochodu, mogą oczywiście odkładać część wynagrodzenia z myślą o przyszłości. Dostępne na stronach banków czy TFI kalkulatory pozwalają na wyliczenie, kiedy – przy zadeklarowanej kwocie comiesięcznych wpłat – milion złotych będzie w zasięgu statystycznego Kowalskiego. W tym przypadku należy się jednak uzbroić w cierpliwość, bowiem systematyczne oszczędzanie niewielkich kwot będzie rozłożone na lata. Jednak jeśli część oszczędności inwestowana będzie w instrumenty ryzykowne, np. agresywne fundusze czy akcje, wówczas pierwszy milion będzie zdecydowanie bliżej. Agresywne formy inwestowania mają jednak to do siebie, że z jednej strony pozwalają na wysokie zyski, ale z drugiej – nie gwarantują dochodów, zatem przy takich inwestycjach można również stracić.
Inwestycje długoterminowe
Przy gromadzeniu milionowego majątku przydatne mogą być również inwestycje o wysokiej stopie zwrotu, których zyskowność mierzy się w latach. Nieruchomości, metale szlachetne czy nawet waluty zapewniają wysokie stopy zwrotu jeśli na taką inwestycję spojrzy się z perspektywy kilku lat. Najkorzystniej na tym tle wypadają inwestycje w nieruchomości. Nawet przy gorszej koniunkturze, gdy sprzedaż nieruchomości z zyskiem będzie rozłożona na dłuższy okres, mieszkanie zarabia jeśli będzie wynajmowane przez właściciela. Podobnie sprzedaż walut po kilku latach przyniesie więcej zysku niż dokonywanie transakcji krótkich, realizowanych w ciągu kilku dni czy tygodni. Transakcje krótkoterminowe również mogą przybliżyć do upragnionego miliona, jednak wymagają gruntownej wiedzy o rynkach finansowych oraz dużych zasobów czasu.