Własna firma kontra etat - co wybrać

Praca w swojej firmie ma tylu samo zwolenników, co przeciwników. Możliwość decydowania o swoim czasie pracy, swoboda w działaniu, a przede wszystkim – brak szefa to główne powody, dla których każdego roku otwierane są tysiące jednoosobowych firm. Jednak prowadzenie własnej firmy nie jest dla każdego.

Etat…

Mimo licznych ograniczeń wiele osób chwali sobie pracę na etacie. Regularnie otrzymywana pensja w określonej wysokości, możliwość skorzystania z płatnego urlopu, ale również komfort korzystania z płatnego zwolnienia przemawiają na korzyść pracy na etacie. Przy zatrudnieniu na umowę o pracę zwykle również precyzyjnie określa się liczbę godzin, które pracownik powinien przepracować na rzecz pracodawcy, choć zwłaszcza w korporacjach etatowa liczba godzin nie ma zbyt wiele wspólnego z umową czy Kodeksem pracy. Pracownik również nie musi się martwić, aby pamiętać o terminowym przelewaniu składek na rzecz ZUS czy terminowym zapłaceniu podatku dochodowego, bowiem robi to za niego pracodawca. W ustalonym terminie pracownik otrzymuje wynagrodzenie netto, które zazwyczaj jest przekazywane na rachunek bankowy.

…kontra własna firma

W zasadzie prowadzenie własnej firmy można określić krótko: nie ma nic wspólnego z pracą na etacie. Przedsiębiorca bardzo często pracuje dużo więcej niż przy pracy na etacie, bowiem do jego zadań należy pozyskiwanie klientów, ich obsługa, realizowanie zamówień, obsługa finansowa, wystawianie faktur oraz prowadzenie rozliczeń księgowych z terminowym przekazywaniem składek na ubezpieczenia społeczne. W odróżnieniu od pracownika na etacie przedsiębiorca może część wydatków zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu, przez co jego podatek należy może być obniżony. Ale za to osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą musi co miesiąc odprowadzić na rzecz ZUS ponad 1100 złotych różnego rodzaju składek, bez względu na wysokość osiąganych dochodów. Przy pracy na etacie składki w takiej wysokości naliczane są przy wynagrodzeniu wyższym niż średnia krajowa.

[Głosów:1    Średnia:5/5]