Zaciągnięcie kredytu hipotecznego nie jest sprawą prostą. Wiąże się z koniecznością wypełnienia wielu formalności, udokumentowaniem zdolności kredytowej, wniesienia wkładu własnego, a następnie mozolnym spłacaniem rat. Wiele osób cieszy się, gdy pierwszy bank przyzna im kredyt i od razu podpisują umowę. Należy jednak w tym względzie zachować dużą ostrożność. Nawet pozornie niewielkie różnice w ofertach dzisiaj mogą przełożyć się na poważne kwoty w przyszłości. Podpowiadamy, jak uzyskać najlepszy kredyt hipoteczny.

Dobrze się zastanów nad wyborem waluty kredytu

W przeszłości bardzo wiele osób decydowało się na przykład na zaciągnięcie kredytu we frankach szwajcarskich lub w euro. Wysokie wahania kursów tej waluty sprawiła jednak, że miesięczne raty bardzo wzrosły. Nadal jednak może być tak, że w niektórych przypadkach kredyt w obcej walucie opłaca się znacznie bardziej niż kredyt złotówkowy. Należy jednak pamiętać o tym, że zaciągnięcie kredytu w obcej walucie zawsze wiąże się ze sporym ryzykiem. Jeżeli nie interesujemy się tematyką zmian kursów walut i nie mamy wiedzy na ten temat, bezpieczniejszym rozwiązaniem będzie wybór kredytu w złotówkach.

Przez jaki okres chcemy spłacać kredyt?

Z jednej strony, oczywiście, najlepiej jak najszybciej uporać się ze spłatą kredytu. Takie rozumowanie wiąże się jednak z pewnymi pułapkami. Wysoka miesięczna rata będzie dużym obciążeniem dla domowego budżetu. Nawet jeśli obecnie nasze zarobki są wysokie i bez problemu możemy ją zapłacić, ciężko jest przewidzieć, co wydarzy się za dziesięć czy piętnaście lat. Jeżeli spadną Ci przychody, możesz mieć problem ze spłatą wysokich rat, a banki niechętnie wydłużają okres kredytowania. Niska rata pozwala na większą elastyczność w planowaniu domowego budżetu, warto pamiętać jednak o tym, że zawsze można spłacać raty szybciej niż to wynika z harmonogramu.

Wybierz system równych rat

Zaciągając kredyt hipoteczny możemy zdecydować się na system spłacania równych rat lub raty malejące. Chociaż w systemie równych rat będziemy musieli płacić nieco większe odsetki, jego wybór może być opłacalny. Wiąże się to z faktem, że w tym systemie będziemy mieć znacznie większą zdolność kredytową. Równe raty są również o wiele łatwiejsze do uwzględnienia w domowym budżecie.

Nie ograniczaj się do złożenia wniosku w jednym banku

Aby uzyskać jak najkorzystniejszy kredyt, nie powinniśmy ograniczać się do złożenia wniosku w jednym banku. Zróbmy to w przynajmniej dwóch lub trzech. To daje nam największe szanse na uzyskanie kredytu na korzystnych warunkach. Warto przy tym pamiętać, że nawet pozornie nieistotne z naszego punktu widzenia czynniki mogą mieć wpływ na zdolność kredytową. Z tego powodu zanim zaczniemy starać się o kredyt powinniśmy pozamykać wszystkie karty kredytowe z których nie korzystamy. Po uzyskaniu kredytu będziemy mogli założyć je na nowo – nawet w banku, który udziela nam kredytu hipotecznego. Może wydawać się to nielogiczne, ale tak właśnie funkcjonuje.

http://www.activisio.pl/

[Głosów:1    Średnia:5/5]