W dzisiejszych czasach znaczna część naszej aktywności życiowej wiąże się z zagranicą. Wielu z nas często odbywa podróże zagraniczne, odbiera wypłatę w obcej walucie lub spłaca kredyty walutowe. W takich sytuacjach warto rozważyć założenie konta walutowego. Obecnie konta walutowe nie są już nowością. Można je założyć praktycznie w każdym banku. Nie zawsze jednak warunki, jakie są proponowane, są korzystne. Podpowiadamy, jak wybrać najlepsze konto walutowe i na co zwracać uwagę przy jego zakładaniu.

Najlepsze konto walutowe – zastanów się, do czego będziesz potrzebować konta

Zanim zdecydujemy się na wybór konta walutowego, powinniśmy zastanowić się, do czego będziemy go potrzebowali i dopiero pod tym względem przeglądać oferty. Inne konto będzie korzystne dla osoby, która odbiera wypłatę w zagranicznej walucie, a inne dla kogoś, kto często wykonuje płatności online lub spłaca kredyt hipoteczny. Powinniśmy również zastanowić się, z jakich dodatkowych funkcji konta chcemy korzystać.

Wybierz najtańsze konto walutowe

Stwierdzenie, że konto walutowe, tak samo jak każde inne konto, powinno być przede wszystkim jak najtańsze w użytkowaniu, nie jest niczym odkrywczym. Powinniśmy porównać, jakie opłaty będziemy musieli ponosić przy korzystaniu z konta. Mogą się one znacząco różnić w ofertach poszczególnych banków. Przede wszystkim będziemy musieli sprawdzić, jakie opłaty będziemy musieli ponosić przy transakcjach walutowych i przy wykonywaniu przelewów. Wiele osób wracając z zagranicznych wakacji jest niemile zaskoczonych, gdy okazuje się, że muszą zapłacić równowartość kilkudziesięciu złotych za jedną tylko transakcję. Aby tego uniknąć warto wcześniej sprawdzić, jakie dany bank pobiera prowizje.

Do konta potrzebna nam będzie karta płatnicza. Zwykle bank pobiera opłatę za kartę do konta walutowego. Może to być opłata naliczana co miesiąc lub co rok. W niektórych bankach opłaty za kartę płatniczą do konta walutowego mogą być stosunkowo wysokie. Warto sprawdzić wcześniej, ile będzie nas kosztowało posiadanie karty. Powinniśmy również uważać, wypłacając pieniądze z bankomatu za granicą. Prowizja za wypłatę może się znacząco różnić w przypadku różnych banków.

Zwróć uwagę na różnice w kursie

Korzystając z konta walutowego powinniśmy również zwrócić uwagę na spread – czyli różnicę między kursem zakupu i kursem sprzedaży waluty. Aby nie tracić pieniędzy, powinniśmy zdecydować się na ofertę banku, który oferuje jak najniższy spread. Jeżeli wykonujemy jedynie transakcje na niewielkie sumy, spread może nie mieć dla nas większego znaczenia. Jeżeli jednak na przykład spłacamy kredyt hipoteczny, przez cały okres spłaty niekorzystna różnica w kursie może kosztować nas nawet równowartość kilkunastu tysięcy złotych!

Oczywiście, nie ma czegoś takiego, jak najlepsze konto walutowe dla wszystkich. Każdy z nas korzysta z konta w innym w innym zakresie. Jeden często dokonuje przelewów, więc będzie dla niego ważne, by ich koszt był niski, inna osoba natomiast przelewu nie dokona nigdy, a często korzysta z bankomatów.

http://akcez.pl/

[Głosów:1    Średnia:5/5]