Obecnie oferta kont bankowych na rynku jest ogromna. Standardem jest, że założenie konta nic nie kosztuje. Za korzystanie z niego naliczane są jednak już różne opłaty. Chociaż na pierwszy rzut oka wydają się pozornie niewielkie, może się okazać, że zsumowane dają sporą sumę. Przeczytaj, jak wybrać najtańsze konto bankowe i na co zwracać uwagę przy podpisywaniu umowy.

Na co powinniśmy uważać, wybierając konto bankowe?

Wybierając konto bankowe, powinniśmy mieć świadomość, że nie istnieje coś takiego jak „najtańsze konto bankowe” dla każdego. Każdy z nas w innym zakresie korzysta ze swojego konta, dlatego też ponosi przy tym inne koszta. Z tego powodu w każdym banku znajdziemy ofertę co najmniej kilku kont do wyboru, które są dostosowane do potrzeb różnych klientów.

Zawsze zanim zdecydujemy się na założenie konta bankowego, powinniśmy dokładnie zapoznać się z umową. Szczególne znaczenie będzie mieć dla nas jej część nazwana „Tabela opłat i prowizji”. To w niej znajdziemy wszystkie informacje o kosztach związanych z korzystaniem z konta.

Jakie koszty mogą być związane z korzystaniem z konta?

Obecnie coraz rzadziej pobierane są opłaty za prowadzenie konta, a jeśli już istnieją, to zwykle bank z nich rezygnuje jeśli spełnimy określone warunki. Możemy za to spotkać się z opłatami za dokonane przelewy (szczególnie do innych banków) i za korzystanie z bankomatów. Niektóre banki oferują opcję darmowych wypłat pieniędzy z bankomatów w całej Polsce, zwykle jednak odbywa się to w ramach promocji. Niektóre banki wprowadziły również taką opcję za uiszczeniem jednorazowej opłaty. Warto upewnić się, z których bankomatów możemy korzystać za darmo, by nie narażać się na dodatkowe koszty.

Bardzo często banki pobierają również opłaty za kartę do bankomatu. Są one relatywnie niskie (0-7 zł w miesiącu). Wiele banków rezygnuje z pobrania tej opłaty, jeśli spełnimy pewne warunki, np. wykonamy określoną ilość transakcji bezgotówkowych kartą w miesiącu. Bardzo często naliczenie opłaty wynika z błędów klienta, który nie spełni warunków.

Zarabiaj na koncie bankowym

Niektóre banki zachęcają nas do założenia konta premią. Czasami za przeniesienie się z innego banku możemy dostać nawet kilkaset złotych. Takie okazje wymagają oczywiście spełnienia pewnych warunków. Bank, wypłacając nam pieniądze, liczy na to, że zwrócą mu się one z nadwyżką. Często warunkiem otrzymania premii bywa skorzystanie z innego produktu banku lub też zagwarantowanie, że nasza pensja będzie wpływać na to konto.

Bezpieczeństwo depozytu

Wybierając najtańsze konto bankowe, często obawiamy się również o bezpieczeństwo depozytu. Warto pamiętać o tym, że w Polsce depozyty do kwoty 100 tys. euro są objęte ochroną Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Oznacza to, że jeśli na przykład bank ogłosi niewypłacalność, BFG wypłaci nam maksymalnie równowartość tej kwoty. Tą gwarancją objęte są również depozyty w SKOK-ach. Aby jednak uniknąć nerwów, warto zakładać konta w dużych renomowanych bankach. Prawdopodobieństwo ich bankructwa jest najmniejsze.

http://www.psychomanipulacja.pl/

[Głosów:1    Średnia:5/5]