Jak zarobić na inwestowaniu w nieruchomości

Własna nieruchomość, zarówno dom, jak i mieszkanie, zawsze jest dobrą inwestycją. W miastach istnieje zapotrzebowanie na mieszkania, które można wynająć, coraz częściej również w mieszkaniach prywatnych prowadzone są firmy, co w praktyce oznacza, że właściciel takiego mieszkania może domagać się komercyjnego czynszu za wynajęcie mieszkania. Jak zatem zabrać się za inwestowanie w nieruchomości?

Mieszkanie nie tylko do mieszkania

Najczęściej Polacy kupują mieszkania w blokach z myślą o zamieszkaniu. Jednak najpopularniejsze mieszkania o małej powierzchni, kawalerki i mieszkania dwupokojowe, są bardzo często wykupowane przez osoby, które inwestują w takie właśnie mieszkania z myślą o ich przyszłym wynajmie. Najkorzystniej jest zainwestować w zakup takiego mieszkania posiadane oszczędności, jednak zakup nieruchomości pod wynajem można również w części sfinansować kredytem hipotecznym. Kupowanie mieszkania na kredyt może nie przynieść spodziewanych zysków – nawet w dużych miastach koszt wynajęcia mieszkania może wystarczyć na zapłacenie raty kredytu, przez co dodatkowe płatności, jak np. czynsz, musiałby ponosić właściciel mieszkania, co zaprzecza idei inwestowania.

Mieszkania z zadłużeniem

W miastach wyprzedawane są również mieszkania zadłużone, gdy wierzyciele – najczęściej gminy lub spółdzielnie mieszkaniowe – są zainteresowane odzyskaniem zaległości finansowych. Takie mieszkania mogą być oferowane dużo taniej niż mieszkania dostępne na rynku, jednak w niektórych przypadkach należy się liczyć z dodatkowymi komplikacjami w postaci konieczności eksmitowania obecnych lokatorów. W skrajnych przypadkach zdarza się, że w akcie notarialnym takiej nieruchomości pojawiają się osoby trzecie, których obecność uniemożliwia odsprzedanie nieruchomości z zyskiem.

Korzystną inwestycją jest zakup mieszkania bezpośrednio od spółdzielni mieszkaniowej. Spółdzielnie zazwyczaj oferują mieszkania tańsze niż deweloperzy. Jest to efektem działalności spółdzielni, które zwykle nie mogą zarabiać na komercyjnej sprzedaży lokali mieszkalnych.

[Głosów:1    Średnia:5/5]