Czarna lista dłużników: co to jest?

Posiadaniem pożyczki trudno jest kogoś zaskoczyć. W dzisiejszych czasach wielu mieszkańców kraju korzysta z tej usługi. Podczas składania wniosku, pierwszą rzeczą, na co zwraca uwagę bank lub organizacja pożyczkowa, jest wiarygodność klienta. Wszystkie dane dotyczące kredytu są wyświetlane w historii kredytowej danej osoby.

W jaki sposób powstaje baza dłużników?

Czarna lista dłużników banku jest listą tych osób, którzy wcześniej byli klientami banku lub pozostają nimi, ale dokonali nieterminowej płatności.

W tym przypadku nie chodzi o jedno lub dwa opóźnienia, które mogą być spowodowane działaniem siły wyższej, lecz o systematyczne opóźnienia z naliczaniem kar. Dlatego, jeśli potrzebujemy kredytu, wielu klientów, którzy mieli opóźnienie z jakiegoś powodu, zastanawia się, jak sprawdzić obecność na czarnej liście dłużników.

Przy dużej liczbie opóźnień spłat, jest szansa okazać się w rejestrze dłużników. Ponadto należy pamiętać, że inne działania mogą prowadzić do takiego wyniku:

  • oszustwo w odniesieniu do banku lub innej instytucji kredytowej;
  • próba zaciągnięcia pożyczki z dokumentami innej osoby;
  • wykorzystanie pieniędzy nie w tym celu, na który został udzielony kredyt;
  • niewypełnienie zobowiązań dotyczących przedterminowej spłaty w przypadku spornych sytuacji;
  • nieuprawnione rozporządzenie nieruchomością, która została przedstawiona jako zastaw;
  • niezamknięta umowa.

Można sprawdzić swoje dane osobowe w BIK (Biurze Informacji Kredytowej). Lista ta powstaje na podstawie tych organizacji bankowych, które miały problemy z konkretnymi dłużnikami. Oprócz informacji o pożyczkach są rejestrowane dane osobowe klienta.

Jak sprawdzić listę dłużników?

Aby upewnić się, że wniosek o pożyczkę zostanie rozpatrzony, można z góry zadbać o listę dłużników. Aby jego sprawdzić, konieczne należy wejść na stronę BIK. Można to zrobić wcześniej z pracownikiem banku przed złożeniem wniosku o pożyczkę.

Warto również zauważyć, że wszystkie organizacje bankowe pracują zgodnie z jednym systemem. Oznacza to, że jeśli odmowa dotyczy jednego z nich, w konsekwencji ta sama decyzja może być w innych.

Co zrobić, jeśli jesteś na liście dłużników?

Zdarzają się sytuacje, kiedy okoliczności nie są najlepsze, w wyniku czego historia kredytowa może być zepsuta. Z tego powodu banki nie zgadzają się na pożyczkę. Wyjście jest! Można skorzystać z usług firmy pożyczkowej. One są lojalni wobec klientów, którzy mają problemy z historią kredytową.

Firmy pożyczkowe udzielają niewielkich pożyczek-chwilówek bez sprawdzania baz przez Internet. Ale o kredyt może ubiegać się tylko pełnoletni obywatel Polski. Firmy pożyczkowe oferują kilka opcji pożyczek różniących się ze względu na:

  • maksymalną kwotę pożyczki;
  • termin;
  • stopę procentową (jest ustalana w trybie automatycznym przez system przy rozpatrywaniu wniosku klienta).

Za pomocą kalkulatora na stronie internetowej, każdy użytkownik może wziąć pod uwagę różne opcje pożyczki w oparciu o główne parametry (kwota, termin).

[Głosów:0    Średnia:0/5]