BIK to podstawowe źródło informacji dla banków o przyszłych kredytobiorcach. To od niego zależy, czy nasz wniosek zostanie zaakceptowany, czy też będziemy musieli liczyć się z większymi wymogami. Co wpływa na naszą ocenę oraz jak sami jesteśmy w stanie ją zmienić?
Czym jest Biuro Informacji Kredytowej?
BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej jest rejestrem, dzięki któremu są gromadzone oraz udostępniane informacje dotyczące naszej zdolności kredytowej. Dzięki temu instytucje bankowe mają możliwość oszacowania ryzyka związanego z udzieleniem nam pożyczki.
Sprawdzenie naszej historii kredytowej odbywa się za każdym razem, kiedy staramy się o dodatkową gotówkę w banku. Negatywna ocena może skutkować odmową przyznania kredyt lub też podniesieniem oprocentowania, czy koniecznością dodatkowych zabezpieczeń. Baza BIK nie jest używana tylko w przypadku instytucji pozabankowych, które udzielają szybkich pożyczek bez sprawdzania rejestrów.
Co wpływa na naszą ocenę w BIKu?
System oceny punktowej to podstawa dla wielu instytucji bankowych dla określenia wiarygodności kredytowej. W tym wykorzystuje się skalę punktową od 0 do 100. Wynik powyżej 80 punktów uważany jest za wyśmienity, a powyżej 60, jako dobry.
Na naszą ocenę wpływa jednak wiele czynników. Zarówno tych negatywnych, jak i pozytywnych. Końcowy więc wynik jest sumą wszystkich aspektów. Zaliczamy do nich przede wszystkim:
- terminowość spłacania dotychczasowych klientów
- naszą aktywność kredytowa
- przekroczenie dostępnych limitów na koncie bankowym albo na karcie
- częstotliwość składania wniosków o pożyczkę
Jak zmienić swoją ocenę
Przede wszystkim trzeba pamiętać, że na naszą ocenę mogą wpływać także inne czynniki, których nie popełniamy świadomie. Brak aktywności kredytowej jest odbierany przez bank, jako negatywny aspekt. Ma to miejsce zwłaszcza w przypadku dużych sum. Instytucja nie posiada wystarczającej ilości danych, aby ocenić naszą zdolność kredytową. Dlatego tak trudno czasem o pierwszy kredyt.
Jeżeli natomiast posiadamy długą oraz dobrą historię spłacania rat, jesteśmy oceniani znacznie lepiej. Na naszą niekorzyść może mieć jednak duża liczba kredytów, które zawarliśmy stosunkowo w krótkim czasie.
Nasza ocena jest więc zależna od wielu aspektów. Zbyt niski wynik może przekreślić nasze szanse o ubieganie się o kredyt w banku. Jednakże nie jest to sytuacja bez wyjścia. Pożyczka bez BIKu jest coraz bardziej powszechną formą w wielu instytucjach pozabankowych. Ponadto, jeżeli będziemy ją regularnie spłacać, przełoży się to na naszą lepszą ocenę w Biurze Informacji Kredytowej.
Biuro Informacji Kredytowej jest zabezpieczeniem dla banków przed udzieleniem kredytu niewypłacalnej osobie. Nie należy jednak się go obawiać. Nawet jeżeli nasz wynik nie jest zadowalający, wciąż mamy szansę na jego poprawę. Ponadto pożyczka bez BIKu daje nam gwarancję dodatkowej gotówki pomimo negatywnej historii kredytowej.