Wkraczając w dorosłość stoimy przed podjęciem ważnych decyzji, czy rozpocząć dalszą edukację, czy poszukać pracy, czy połączyć pracę z edukacją. Bez względu na to, jaki kierunek wybierzemy, kolejną sprawą wymagającą podjęcia decyzji, jest czy zostać na mieszkaniu z rodzicami czy się usamodzielnić?
Gdzie wynająć mieszkanie?
Mało która młoda osoba ma możliwość usamodzielnienia się od rodziców i pójścia na swoje mieszkanie. Częstszym sposobem na próbę odłączenia się od rodziców, jest wynajęcie pokoju lub mieszkania. Co wpływa na wybór miejsca zamieszkania? Przede wszystkim wszystko zależy od tego, co i gdzie planujemy robić. W zależności od tego, w jakim miejscu rozpoczniemy pracę lub studia, z pewnością w takich okolicach będziemy szukać lokum do wynajęcia. Im bliżej pracy lub uczelni uda nam się znaleźć coś do wynajęcia, tym więcej czasu zaoszczędzimy na dojazdy. Jest to najbardziej korzystne rozwiązanie. Okazuje się jednak, że tylko w teorii jest to proste. Młodzi ludzie najchętniej zamieszkaliby w dużych miastach. Nie jest to dziwne, ponieważ miasto otwiera przed młodym pokoleniem wiele możliwości, których nie dają mniejsze miejscowości. Szkopuł tkwi w tym, że życie w mieście jest dużo droższe niż w innych rejonach. Cena wynajmu mieszkania jest bardzo zróżnicowana nawet w tym samym mieście. Z czego to wynika?
Lokalizacja i wielkość mieszkania
Lokalizacja to chyba główny czynnik, który ma wpływ na miesięczną kwotę, którą trzeba zapłacić za wynajęcie mieszkania. Im bliżej centrum, tym cena z pewnością będzie wyższa. Uczelnie najczęściej znajdują się w pobliżu środka miasta. Inaczej rzecz ma się z pracą. Może się okazać, że miejsce naszej pracy znajdować się będzie na obrzeżu miasta i nie będzie sensu płacić dużych pieniędzy za mieszkanie w centrum, a lepiej i taniej byłoby wynająć coś bliżej pracy. Poza tym, znaczący wpływ na kwotę wynajmu ma również wielkość mieszkania. Im większe mieszkanie, to najprawdopodobniej więcej zapłacimy za opłaty. Wynika to z tego, że właściciele mieszkań najczęściej liczą sobie osobną kwotę za wynajem, a osobną trzeba zapłacić za opłaty wynikające z użytkowania mieszkania. Paradoksalnie, czasami okazuje się, że wynajęcie kawalerki, to podobny koszt niż wynajęcie małego, dwupokojowego mieszkania. Warto więc dobrze przejrzeć wszystkie oferty, na przykład mieszkania do wynajmu Wrocław i popatrzeć, czy nie mają ukrytych kosztów.
Wyposażenie mieszkania do wynajmu
Każde mieszkanie różni się wyposażeniem. Niektóre są w pełni umeblowane, wyposażone w nowoczesny sprzęt AGD, inne są częściowo wyposażone, a niektóre mieszkania są całkowicie puste i po stronie wynajmującego leży zaopatrzenie mieszkania w potrzebne meble i sprzęt. Jako osoby zaczynające swoją dorosłą przygodę, z pewnością bardziej będziemy przeglądać oferty z pełni umeblowanym mieszkaniem. Dzięki temu zaoszczędzimy pieniądze, które musielibyśmy wydać na kosztowne wyposażenie. Co więcej, nie zawsze kalkuluje się kupować meble, bo jeśli zmienimy mieszkanie na inne, to będziemy mieć problem co zrobić z zakupionymi rzeczami. Nie zawsze będą się nadawać do nowego lokum. Kolejną rzeczą jest doinformowanie się, czy na mieszkaniu dostępne są garnki, kubki, talerze i tym podobne rzeczy. Jeśli tak, to zaoszczędzimy sobie dźwigania i przenoszenia wielu kartonów.
Wynajem mieszkania trzeba dostosować do miejsca, w którym podejmiemy pracę lub naukę. Duże miasta dają młodym większe możliwości, ale tez wiążą się z wyższymi kosztami utrzymania. Dlatego zanim zdecydujemy się na konkretne mieszkanie, trzeba przemyśleć i sprawdzić, czy jest to atrakcyjna cena w porównaniu z całym rynkiem.