W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na założenie konta walutowego. Obecnie istotna część życia wielu z nas wiąże się z zagranicą: pracujemy i studiujemy w innych krajach, otrzymujemy wynagrodzenie w różnych walutach, spłacamy kredyty walutowe. W tych sytuacjach zwykłe konto złotówkowe często nie wystarczy. O wiele wygodniejsze będzie założenie konta walutowego. Prowadzenie konta walutowego może wiązać się jednak z wieloma kosztami. Aby nie przepłacać, poznaj ranking kont walutowych.
Ranking kont walutowych – na co należy uważać zakładając konto walutowe
Konta walutowe niewiele się różnią pod względem funkcjonalności od zwykłych kont złotówkowych. Przy ich pomocy możemy dokonywać przelewów, wpłacać i wypłać pieniądze, korzystać z bankomatów na całym świecie. Konto walutowe może być również potrzebne, gdy zakładamy lokatę w walucie obcej lub gdy spłacamy kredyt walutowy. Tak samo jak w przypadku zwykłego konta, otrzymamy kartę płatniczą. Pomoże nam ona gdy będziemy chcieli wypłacać pieniądze z bankomatów czy płacić w formie bezgotówkowej. Niestety, opłaty za korzystanie z konta walutowego mogą być znacznie wyższe niż w przypadku konta złotówkowego. Z tego powodu zanim zdecydujemy się na założenie konta walutowego, powinniśmy dokładnie zapoznać się z częścią umowy nazwaną „Tabela Opłat i Prowizji”.
Ranking kont walutowych – z jakimi kosztami może wiązać się korzystanie z konta walutowego?
Zanim zdecydujemy się na założenie konta walutowego, powinniśmy dokładnie sprawdzić, ile kosztują przelewy i wypłaty pieniędzy z bankomatów za granicą. Bardzo często konto walutowe jest „darmowe” jednak już od każdej transakcji będziemy musieli zapłacić wysoką prowizję. Jeżeli nie sprawdzimy tego wcześniej, po powrocie z wakacji może czekać nas niemiła niespodzianka, gdy okaże się, że za jedną wypłatę pieniędzy z bankomatu będziemy musieli zapłacić kilkadziesiąt złotych.
Korzystanie z karty do konta walutowego również wiąże się z pewnymi kosztami. Opłata za kartę może być pobierana z naszego konta na przykład raz na rok. W poszczególnych bankach różnica w opłatach za kartę może być znacząca, dlatego też warto zorientować się, ile wynosi.
Uwaga na spready
Istotne znaczenie dla opłacalności konta będzie miał również spread – czyli różnica między kursem sprzedaży i kursem zakupu waluty. O ile przy drobnej transakcji może nie mieć ona większego znaczenia, to przy większych sumach może się okazać, że tracimy na spreadach duże pieniądze. W przypadku kredytu hipotecznego może być to nawet kilkanaście tysięcy złotych w całym okresie spłacania!
Jak korzystać z rankingów kont walutowych?
Ranking kont walutowych może być przydatnym narzędziem, gdy chcemy wybrać odpowiednie konto dla siebie. Warto pamiętać, że każdy korzysta z funkcjonalności konta w innym zakresie i w związku z tym ponosi różne koszty z tym związane. Ranking kont walutowy jest wygodnym zestawieniem oferty różnych banków. Dzięki niemu możemy również zwrócić uwagę na opłaty, które samemu moglibyśmy przeoczyć.