Dokonując szeregu czynności, zawiera się umowy. Nie zawsze nawet są one spisane, ale zawarcie umowy pisemnej ma dużą wartość, jeśli chce się egzekwować swoje prawa z niej wynikające. Jednak jej pochopne podpisanie może sprowadzić na jej stronę przykre konsekwencje, jeśli nie zrozumie właściwie jej zapisów. W poniższym artykule, na przykładzie kilku umów pokazano możliwe zagrożenia i sposoby zapobiegania im.
Podstawowe informacje
Częstym przypadkiem umów, które bywają skomplikowane lub naginają prawo, są umowy najmu mieszkania. Jeśli umowa jest sporządzona wg szablonu przez agencję nieruchomości, to ciężar zapewnienia jej zgodności z prawem spoczywa na agencji. Jednak jeśli właściciel lokum stosuje swój wzór, wówczas należy uważać. Pierwszym błędem jest podpisywanie jej natychmiast po otrzymaniu. Zdarza się, że osoba poszukująca mieszkania czyni tak, bo nie może pozwolić sobie na dłuższe poszukiwania. Jednak koszty takiej decyzji są wysokie. Najlepiej poprosić właściciela o udostępnienie kopii umowy, aby zapoznać się z nią w spokoju. Wówczas bezcenna może być pomoc prawnika. Może on wskazać elementy, które dla laika będą trudne do określenia jako zgodne bądź nie z prawem. W kwestii wynajmu bowiem, oprócz kodeksu cywilnego i ustawy o ochronie lokatorów, pierwszorzędne znaczenie ma orzecznictwo sądowe. W tym zaś zwykłej osobie jest znacznie trudniej się zorientować.
Sprawy z instytucjami
Innym ciekawym przykładem są wszelkie umowy zawierane z bankiem. Chodzi tu zwłaszcza o umowy kredytowe. Ostatni przykład procesu tzw. frankowiczów, który zakończył się przed TSUE, pokazuje, że profesjonalna pomoc w zrozumieniu umowy jest nieoceniona. Szereg osób uważających się za poszkodowane przez banki twierdziło, że konsultanci wprowadzali je w błąd, co do warunków kredytu. W sytuacji, gdy kredytobiorca nie rozumie wszystkich warunków umowy, którą ma podpisać, a wyjaśnienia pracownika nie pomagają, powinien mieć możliwość zabrać ze sobą umowę, aby skonsultować się ze specjalistą. Dla umów kredytowych bowiem, jako że są zawierane na kilkanaście lub dłużej lat, duże znaczenie mają zmiany makroekonomiczne. Banki zawierają wobec tego w umowach klauzule, które pomagają im przerzucać ew. koszty na klientów.
Kolejny artykuł: Odfrankowienie kredytu