Konto walutowe – z czym to się je

Do czego służy konto walutowe i jak je założyć? Sprawdź, co musisz wiedzieć o rachunkach walutowych.

Konto walutowe – co to takiego?

Konto walutowe to zasadniczo zwykły rachunek bankowy, który prowadzony jest w wybranej walucie obcej. Zwykle rachunki walutowe prowadzone są w:

  • euro,
  • dolarach amerykańskich,
  • frankach szwajcarskich,
  • funtach szterlingach.

Zależnie od wybranego banku, dostępne bywają także konta oszczędnościowo-rozliczeniowe w innych walutach. Ponadto założenie konta walutowego jest bardzo prostą i krótką procedurą. Możesz to zrobić w placówce banku, są jednak na to szybsze sposoby. Często konto walutowe w banku można założyć za pomocą bankowości elektronicznej lub infolinii telefonicznej, a niezbędne dokumenty zostaną dostarczone np. kurierem.

Jak wybrać najlepsze konto walutowe?

Decyzja o założeniu konta walutowego powinna być podejmowana w sposób rozsądny i odpowiedzialny, dlatego też przed ostatecznym podjęciem wyboru należy przyjrzeć się aktualnej ofercie poszczególnych banków. W ten sposób najlepiej dopasujesz warunki prowadzenia rachunku w obcej walucie do własnych potrzeb. Konto walutowe pozwala na realizowanie płatności krajowych i zagranicznych, ponadto możesz dokonywać wpłat i wypłat, a nawet zakładać lokaty walutowe. Zazwyczaj konta walutowe są bezpłatne i nieoprocentowane, warto jednak sprawdzić to przed podpisaniem umowy. Ponadto zazwyczaj przelewy między kontem złotówkowym i walutowym w ramach tego samego banku są bezpłatne, różnym prowizjom i dodatkowym opłatom mogą jednak podlegać pozostałe transakcje.

Bardzo ważne jest sprawdzenie tabeli opłat i prowizji wybranego konta walutowego. Zależnie od banku wybrane operacje mogą obciążać twoje konto różnymi kwotami. Często spore znaczenie w kontekście wyboru konta walutowego mają także dodatkowe usługi czy inne elementy, jak choćby łatwość obsługi aplikacji mobilnej. Zresztą bankowość elektroniczna jest bardzo przydatna, pozwala m.in. na wykonywanie transakcji bezgotówkowych w ramach konta walutowego i innych rachunków w wybranym banku, czytanie analiz rynkowych czy raportów. Z pozycji aplikacji mobilnej na swojej komórce możesz także sprawdzić aktualne kursy walut. Przed podjęciem ostatecznej decyzji dotyczącej konta walutowego możesz zorientować się, jakie są średnie kursy walut w wybranych bankach.

Kto powinien mieć konto walutowe?

Rachunek walutowy to bardzo praktyczne i użyteczne rozwiązanie, a w niektórych sytuacjach jest właściwie niezastąpione. Konto walutowe z pewnością przyda się osobom, które planują wziąć kredyt hipoteczny w obcej walucie lub właśnie go spłacają. Rachunek walutowy to też najlepsza metoda na przechowywanie środków w obcej walucie, np. w sytuacji, gdy obecny kurs wymiany jest dla ciebie niezadowalający. Z konta walutowego korzystają też osoby, które często podróżują poza Polskę, albo po prostu robią zakupy w zagranicznych sklepach, np. za pomocą internetu. Jeżeli regularnie dostajesz przelewy z zagranicy, np. pensję, rentę lub inne zobowiązania, korzystniejszym rozwiązaniem będzie otrzymywanie ich bezpośrednio na rachunek walutowy.

Konto walutowe możesz założyć w kilka chwil, nim jednak to zrobisz, sprawdź ofertę określonych banków i porównaj jej poszczególne elementy. W ten sposób wybierzesz najlepsze konto walutowe, które spełni wszystkie twoje oczekiwania.

[Głosów:0    Średnia:0/5]