Na czym polega upadłość konsumencka?

Im dług jest większy, tym coraz trudniej z niego wyjść. W dodatku często dochodzi do sytuacji, kiedy wierzycieli również jest więcej. Nie jest łatwo poradzić sobie z taką sytuacją, dlatego koniecznie trzeba szukać pomocy w polskim prawie. Jedną z bardziej dostępnych opcji jest ogłoszenie upadłości. Takie rozwiązanie pozwala pozbyć się długu i rozpocząć nowy etap w swoim życiu bez zadłużenia niszczącego zdrowie, więzi rodzinne i pogodę ducha.

Kiedy trzeba zdecydować się na ogłoszenie upadłości finansowej?

Osoba posiadająca dużą liczbę długów i niskie dochody często ma problemy z ich spłaceniem. W takiej sytuacji jedyną możliwością staje się wnioskowanie o upadłość konsumencką. Warunkiem tego, aby się o nią ubiegać i raz na zawsze pozbyć się długów, jest bycie osobą fizyczną oraz niewypłacalną. Bardzo ważne jest to, aby wykazać to za pomocą stosownej dokumentacji i przedstawić wraz z wnioskiem. Należy uwzględnić również fakt, że sąd odrzuci wniosek, jeśli w ciągu ostatnich 10 lat toczyła się tego typu sprawa w stosunku do tej samej osoby.

Jeszcze więcej szczegółów związanych z upadłością konsumencka, można znaleźć w ustawie Prawo upadłościowe oraz na stronie internetowej https://wyzerujdlugi.pl/upadlosc-konsumencka/, gdzie wszystko zostało dokładnie opisane z konkretnymi sposobami na rozwiązanie wszystkich problemów z długami.

Czy trzeba posiadać majątek, aby upadłość konsumencka była możliwa?

Wiele osób nie decyduje się na złożenie wniosku i staranie się o uwolnienie od długów, gdyż twierdzą, że nie posiadają odpowiedniego majątku, który mógłby pokryć zadłużenie. Nic bardziej mylnego, gdyż nie jest to warunek konieczny. Może okazać się, że sąd uwzględni brak ruchomość i nieruchomości i po prostu rozłoży spłatę zobowiązania w czasie. Do tego raty staną się indywidualnie dobrane do tego, jakimi środkami pieniężnymi dysponuje konsument. Takie rozwiązanie regulowane jest prawnie, dlatego nie trzeba obawiać się pozbawienia środków do życia.

Upadłość konsumencka i jej skutki

Jeśli natomiast dłużnik posiada mieszkanie lub samochód, to zostaną one spieniężone, aby w ten sposób pokryć część długu lub jego całość. Przepisy zabezpieczają osobę zadłużoną w taki sposób, że w razie sprzedaży nieruchomości, w której mieszkała, wypłacona zostanie pewna kwota przeznaczona na opłacenie wynajmu w podobnej lokalizacji. Takie zabezpieczenie może trwać nawet 24 miesiące.

Poza tym, gdy sąd zaakceptuje upadłość to wszystkie działania komorników i wierzycieli oraz firm windykacyjnych zostają przerwane. Wszystko to sprawia, że wyjście na prostą i wydostanie się z zadłużenia stanie się coraz bardziej możliwe.

Złóż wniosek o upadłość konsumencką

Najważniejsze jest to, aby złożyć wniosek do wydziału gospodarczego sądu rejonowego w pobliżu swoje miejsca zameldowania. Pismo powinno zawierać wyjaśnienie, dlaczego konsument znajduje się w trudnej sytuacji i czym motywuje swój wniosek. Do tego konieczne jest dodanie załączników będących potwierdzeniem tego, co zawarte jest we wniosku.

[Głosów:0    Średnia:0/5]