okna

Okna, dają nam obraz na świat i otaczający nas krajobraz. Dzięki nim nasz dom jest pełen blasku w ciągu dnia. Trudno jest wyobrazić sobie życie bez okien. Czy kiedykolwiek zdarzyło ci się pomyśleć w jaki sposób są one montowane? Jaki jest sekret ich stabilności, a zarazem estetyczności? 

Przeczytaj też: https://www.zlecenia.pl/blog/jak-przebiega-montaz-okien/

Okna – na jakie typy się dzielą?

Okna dzielą się przede wszystkim na kilka typów. Możemy rozpatrywać pod kątem zastosowania, sposobu otwierania, a także wykorzystywanego materiału. Pod względem zastosowań możemy wyróżnić okna: tradycyjne, czyli takie, które posiadamy w swoich domach, mogą być one jedno, 2 lub 3 skrzydłowe. Okna dachowe, jak sama nazwa mówi montowane są na poddaszu domu, tak samo jak w przypadku pierwszym mogą być one wykonane z jednego bądź wielu skrzydeł.

Okna balkonowe są drzwiami, które muszą pełnić takie same funkcje ochronne jak każdy okno. Mogą być przesuwane, składane lub rozwieralno-uchylne. Wszystkie te rodzaje zależą od naszych preferencji oraz potrzeb. Innym podziałem jest typologia ze względu na użyte materiały. Mogą być one wykonane na przykład z drewna, aluminium, bądź łączyć kilka materiałów ze sobą. Rodzaj materiału z jakiego są wykonane, Nie ma jednak nic wspólnego z ich skutecznością. Od tego zależy przede wszystkim dobry montaż.

Jak przebiega montaż okien? 

W dużej mierze uzależniony jest on od tego, czy okna są standardowe, energooszczędne czy też antywłamaniowe. Spory wpływ ma również grubość ścian. Zgodnie ze sztuką ścian jednowarstwowych okna wystawione jest w połowie ich szerokości, w warstwie odpowiedzialnej za ocieplenie. Na samym początku wstawiona jest rama unieruchomiona klinami kropka Następnie nakładana jest warstwa izolacyjna pomiędzy oknem, a murem. Na końcu niezależnie od materiału z którego wykonany jest okno nakłada się szybę.

Ile to kosztuje?

Montaż typowego okna tradycyjnego PCV jest to koszt około 100- 32 zł/mb. Okno dachowe montuje się za nieco więcej, bo 140-40 zł/mb. Jeśli dodatkowo ma to być okno energooszczędne, to ościeżnice montowana jest za kwotę około 100 zł, a wymiana starej jest to wydatek 80-220 zł/mb. Montaż okien 3 drzwiowych daje nam ponad 2000 zł za wymianę jednego dużego okna. Montaż ciepły, czyli ten, z którym okno przychyla się do energooszczędności jest to koszt wahający się między 50-150 zł. 

Na pierwszy rzut oka jest to sporo, ale solidnie zamontowany okno, a zwłaszcza te, które skutecznie chroni nas przed utratą ciepła, jest warte zastosowania, ponieważ służyć nam będzie przez wiele, wiele lat.

Zobacz też: http://www.akademiarozwojubiznesu.pl/hydraulik-etat-czy-wlasna-firma/

[Głosów:0    Średnia:0/5]