Leczenie kanałowe obejmuje głównie takie etapy, jak kontrola drobnoustrojów, czyszczenie i kształtowanie oraz skuteczne uszczelnienie systemu kanałów korzeniowych.
Powodzenie tych kroków zależy od wykonania ostatniego kroku, tj. endodontycznego materiału wypełniającego, umieszczanego w żywych tkankach organizmu. Uszczelniacz kanałów korzeniowych wypełnia interfejs między rdzeniem a ścianą zębiny, puste przestrzenie i kanały dodatkowe, zapewniając w ten sposób szczelne uszczelnienie, dlatego zaopatrzenie gabinetu musi być w pełni dostosowane do realizacji tej procedury medycznej.
Idealne właściwości uszczelniacza do kanałów korzeniowych
Uszczelniacz kanałowy oferowany przez sklep akcesoria stomatologiczne powinien być w stanie stworzyć wiązanie między materiałem rdzenia a zębiną, zapobiegając w ten sposób przeciekom.
Musi w związku z tym spełniać następujące wymagania:
- Musi być nietoksyczny.
- Powinien pozytywnie wpływać na gojenie się zmian okołowierzchołkowych.
Jakie uszczelniacze stosowane są w endodoncji?
Powszechnie wiadomo, że trójwymiarowe, nieprzepuszczalne wypełnienie, które dzisiaj oferuje niemal każda dobrze wyposażona hurtownia stomatologiczna – ma ogromne znaczenie dla powodzenia leczenia kanałowego. Dostępne są różne rodzaje uszczelniaczy, takie jak uszczelniacze żywiczne, uszczelniacze zawierające wodorotlenek wapnia i wiele innych. Odwiedzając sklep instrumenty stomatologiczne zapytaj, co w tym zakresie mają do zaproponowania.
Zastosowania uszczelniacza kanałów korzeniowych:
- właściwości antybakteryjne,
- zwiększona nieprzejrzystość materiału rdzenia,
- hermetyczne zamknięcie.
Ważnym celem leczenia endodontycznego jest naprawa tkanek okołowierzchołkowych poprzez tworzenie tkanki cementopodobnej. Z tego powodu niezwykle istotna jest biozgodność uszczelniacza do kanałów korzeniowych, który ma bezpośredni kontakt z żywą tkanką. Jeśli uszczelniacz jest prawidłowo nałożony – to tkanki zęba:
- lepiej reagują,
- pomagają w powodzeniu procedury leczenia kanałowego.
Wśród różnych typów uszczelniaczy dostępnych na rynku, uszczelniacze zawierające tlenek cynku i eugenol powodują umiarkowany typ reakcji cytotoksycznych. Ponadto uszczelniacze na bazie żywicy początkowo wykazują reakcję cytotoksyczną, która zmniejsza się w miarę wiązania materiału. Z drugiej strony uszczelniacze kanałów korzeniowych zawierające wodorotlenek wapnia są mniej cytotoksyczne w porównaniu z innymi uszczelniaczami. Konieczne jest rozeznanie się w zakresie opcji dostępnych dla tego leczenia, aby finalnie dobrać dla pacjentów swojego gabinetu możliwie jak najlepsze rozwiązanie.
Więcej informacji: https://rekrutacyjnarewolucja.pl/czy-to-juz-czas-na-nowy-fotel-dentystyczny-sprawdzmy/