Jak dobrać głośniki do kina domowego?

0
1127

Rok 2020 nie sprzyja wyprawom do kin, warto zatem pokusić się o możliwie wierne odwzorowanie efektów oferowanych przez wielki ekran w zaciszu naszych domów i mieszkań. Planując inwestycję w zestaw kina domowego, zazwyczaj przede wszystkim myślimy o telewizorach lub projektorach. Nie mniej ważne jest jednak zadbanie o wysoką jakość dźwięku. 

Wygodne i uniwersalne sposoby na dobry dźwięk

Dźwięk reprodukowany przez telewizory nie spełni oczekiwań kinomaniaków. Wbudowane głośniki pozwolą oczywiście zrozumieć ścieżkę dialogową, jednak trudno tu liczyć na spektakularne odwzorowanie pełnej gamy efektów akustycznych, konieczne więc będzie rozbudowanie zestawu o głośniki zewnętrzne. Absolutne minimum to soundbar, czyli pojedyncza obudowa, w której znajdziemy głośniki odpowiedzialne za budowę czystej i przestrzennej sceny dźwiękowej. Stosunkowo niewielkie wymiary sprawiają, że jest to rozwiązanie, które idealnie sprawdzi się w mniejszych pomieszczeniach, zapewniając przy tym znaczną poprawę wrażeń odsłuchowych w stosunku do systemów wbudowanych w telewizory. Jeżeli jednak dysponujemy salonem o powierzchni przekraczającej 20 metrów kwadratowych, to warto rozważyć zakup zestawu 5.1.

Zestaw taki składa się z głośnika centralnego, dwóch głośników przednich, dwóch tylnych i subwoofera odpowiedzialnego za reprodukcję tonów niskich, jakże ważnych dla budowania odpowiedniej atmosfery seansu filmowego. Głośników nie podłączamy bezpośrednio do telewizora, konieczny będzie zakup amplitunera. Uniwersalny charakter tego urządzenia sprawia, że przyda nam się ono nie tylko podczas oglądania filmów. Wbudowany tuner radiowy umożliwia wygodny dostęp do stacji radiowych, a duża ilość portów wejściowych pozwoli na podłączenie urządzeń zewnętrznych, takich jak choćby konsole do gier, czy też tunery telewizji naziemnej lub satelitarnej. Dźwięk pochodzący z tych źródeł zdecydowanie zyska na jakości, tym bardziej że już podstawowe modele amplitunerów oferują szereg ustawień pozwalających na personalizację i dostosowanie wrażeń odsłuchowych do oczekiwań domowników.

Postaw na dobre głośniki. I dobrze je ustaw!

Najważniejszym elementem każdego systemu dźwiękowego zdecydowanie są kolumny głośnikowe. Wybór rynkowy jest olbrzymi, równie imponujące wrażenie robi rozpiętość cen poszczególnych produktów. Pamiętajmy, że moc zestawu nie jest najważniejszym wyznacznikiem jakości, a pełną satysfakcję uzyskamy nie dzięki dużej głośności, lecz poprzez zbudowanie szerokiej i dynamicznej sceny dźwiękowej. Głośniki powinny być więc dobrane zgodnie z oczekiwaniami użytkowników i charakterem odtwarzanych materiałów. Przed zakupem warto zajrzeć na stronę avpoint.pl i zapoznać się ze starannie wyselekcjonowana ofertą kolumn głośnikowych i amplitunerów. Tu też znajdziemy wszystko to, co jest niezbędne do zbudowania zestawu kina domowego. Możemy również liczyć na wiedzę i doświadczenie fachowców z branży audio. 

Nawet najlepsze głośniki wymagają odpowiedniego ustawienia. Idealne warunki to takie, w których głośnik centralny znajduje się na wprost nas, głośniki przednie umieszczone są po prawej i lewej stronie w równej odległości od naszej głowy, tylne głośniki efektowe również powinny zachować symetryczny dystans i znaleźć się nieco za nami. Subwoofer nie ma już tak dużych wymagań, lepiej jednak nie zastawiać go ciężkimi meblami. Brzmi skomplikowanie? W tym miejscu pompowanie warto udać się na stronę AV Point, gdzie znajdziemy profesjonalnie przygotowane artykuły traktujące o zagadnieniach kina domowego — to naprawdę duże ułatwienie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]