Zdolność kredytowa, a kredyt bankowy

Żyjemy w czasach kiedy nasze zarobki nie zawsze pozwalają na zakup wszystkich dóbr za gotówkę. Sytuacja ta ma odniesienie przede wszystkim do rzeczy potrzebnych, ale stosunkowo drogich, takich jak mieszkanie, samochód czy pełne wyposażenie domu. Mimo, że nie stać nas na zakup tych przedmiotów za gotówkę, stać nas na ich spłatę w ratach. W tym celu musimy więc udać się do banku po kredyt.

Kredyt w banku

Kredyt to nic innego jak zobowiązanie finansowe. Pożyczamy określoną sumę pieniędzy, którą na określonych warunkach i w ustalonych terminach, będziemy musieli zwrócić. Co więcej, musimy zapłacić za to, że ktoś kredytuje nam środki. Po naszej stronie leży także obowiązek zapłacenia odsetek oraz pokrycia wszelkich kosztów dodatkowych. Nie mniej, nie więcej oznacza to, że musimy oddać znacznie więcej aniżeli pożyczamy.

Zdolność kredytowa

Kolejnym faktem jest to, że bank nie udzieli kredytu każdemu. Zanim podejmie decyzję sprawdzi czy jesteśmy wiarygodnymi partnerami oraz zweryfikuje, czy stać nas na kredyt. Nic nie jest tak ważne jak sprawdzenie czy w naszym domowym budżecie są jakieś wolne środki, które pozwolą nam terminowo spłacać raty kredytu. Bank nie jest instytucją charytatywną i zależy mu na tym, aby zawierać umowy tylko i wyłącznie z osobami, które będą wywiązywały się z zawartej umowy. Aby zweryfikować czy stać nas na spłatę raty, bank każdorazowo, przy każdym wniosku o kredyt, zbada naszą zdolność kredytową https://habzafinanse.com.pl/zdolnosc-kredytowa/ .

Co składa się na naszą zdolność kredytową

Aby lepiej zobrazować pojęcie zdolności kredytowej wystarczy przyjrzeć się bliżej jej składowym. Na to czy masz odpowiednią zdolność kredytową wpływa przede wszystkim historia kredytowa (BIK), sytuacja finansowa oraz sytuacja rodzinna.

W BIK, czyli Biurze Informacji Kredytowej, bank zweryfikuje czy spłaciliśmy swoje wcześniejsze zobowiązania oraz czy robiliśmy to terminowo, czy aktualnie mamy jakieś zobowiązania i czy nie zalegamy z płatnościami. W ten sposób sprawdzana jest nasza wiarygodność.

Na sytuację finansową składają się z kolei nie tylko nasze zarobki (ważne jest także ich źródło), ale również nasze stałe wydatki i wysokość zobowiązań. Dopiero poprzez porównanie wysokości przychodów i wydatków, bank jest w stanie określić, czy pozostają nam jeszcze jakieś wolne środki, które przykładowo możemy przeznaczyć na spłatę raty kredytu.

Ważna jest także nasza sytuacja rodzinna, bowiem miesięczne wydatki są ściśle zależne od tego ile osób pozostaje na naszym utrzymaniu.

Zdolność kredytowa, a kredyt bankowy

Aby otrzymać kredyt w banku nasza zdolność kredytowa musi być na odpowiednim poziomie. Niestety, nie ma od tego wyjątków. Warto więc odpowiedzialnie podchodzić do zaciągania zobowiązań i dbać o swoją historię kredytową od samego początku.

[Głosów:1    Średnia:5/5]