Rozmowa z doradcą terenowym – czego się spodziewać?

Spotkanie z pracownikiem firmy obsługującej Twoje zadłużenie to pierwszy krok do całkowitej spłaty zobowiązania. Co warto wiedzieć przed wizytą, by przyniosła jak najkorzystniejsze rezultaty?

Niezbędne dokumenty

Żeby opracować jak najlepsze rozwiązanie, firma windykacyjna musi wiedzieć, jak dokładnie przedstawia się Twoja sytuacja finansowa. Z tego powodu, powinieneś przygotować szereg dokumentów, na czele z zaświadczeniem o dochodach i oświadczeniem o stanie majątkowym. Na spotkanie weź ze sobą także zawarte do tej pory umowy z wierzycielem. Wszystkie te papiery pomogą dostosować warunki spłaty do Twoich możliwości.

Propozycje rozwiązań

Jakie konkretnie korzyści mogą wyniknąć ze spotkania z doradcą? Wszystko zależy od Twojej indywidualnej sytuacji, ale istnieje kilka rozwiązań, które najczęściej znajdują zastosowanie. Jedną z opcji jest uzgodnienie nowego harmonogramu spłat, którego łatwiej byłoby Ci dotrzymywać. Możesz też spróbować poprosić o ustalenie terminu, w którym spłaciłbyś całą należną sumę. Żeby jednak ta propozycja została poważnie potraktowana, powinieneś ją umotywować. Najlepiej w tym wypadku sprawdzą się dokumenty potwierdzające, że w danym okresie będziesz dysponował odpowiednią kwotą. Jeszcze przed wizytą przyjrzyj się dokładnie swojej sytuacji finansowej i zastanów się, które wyjście wydaje Ci się najlepsze.

Szczera rozmowa

Porozumienie osiągniesz tylko pod warunkiem, że zdecydujesz się na szczerość. Choć nie zawsze jest to łatwe, pamiętaj by rzetelnie i szczegółowo przedstawić swoją sytuację, bez pomijania nieprzyjemnych kwestii. Musisz też być otwarty na dialog. Nie zapieraj się, że nie ma żadnego sposobu na oddanie należności, tylko postaw na współpracę. Wysuwaj własne propozycje – w ten sposób zwiększysz szanse na to, że wypracowane rozwiązanie okaże się dla Ciebie korzystne i pokażesz doradcy, że jesteś zdeterminowany, by jak najszybciej spłacić całą sumę. Nie bądź bierny, a na pewno na tym skorzystasz.

[Głosów:1    Średnia:5/5]