Od obliczenia zdolności kredytowej zależy czy kredytobiorca ma szansę uzyskać kredyt, czy też nie. Mimo, że każdy bank i instytucja finansowa obliczają ten wskaźnik na własnych zasadach i biorą pod uwagę różne czynniki, to jednak pewne reguły pozostają niezmienne. Postaramy się więc podpowiedzieć jak samemu sprawdzić własną zdolność kredytową.

Czym jest i jak sprawdzić zdolność kredytową

Od obliczonej przez bank zdolności kredytowej zależy czy kredytobiorca ma szansę otrzymać kredyt i w jakiej wysokości. Brane są pod uwagę różne czynniki, takie jak wiek kredytobiorcy, wysokość dochodów i stabilność zatrudnienia. Ogólna analiza zdolności kredytowej dokonywana przez bank dzieli się na analizę jakościową i ilościową. Jednym z elementów obliczania zdolności kredytowej jest pobieranie analizy z BIK. Jednak jak samodzielnie sprawdzić zdolność kredytową? Można to zrobić uwzględniając swoje dochody oraz stałe wydatki każdego miesiąca, takie jak opłaty za mieszkanie, media czy pieniądze wydawane na jedzenie. Po dokonaniu tych obliczeń zauważysz, czy i ile pieniędzy jesteś w stanie każdego miesiąca przeznaczyć na spłatę kredytu. Dodatkowo w Internecie można znaleźć wiele kalkulatorów zdolności kredytowej, one też są bardzo pomocne  w tym procesie.

Kalkulatory zdolności kredytowej

Liczne strony internetowe oferują specjalnie skonfigurowane kalkulatory, które pozwalają obliczyć zdolność kredytową. Należy jednak pamiętać, że kalkulatory te nie są idealne i nieomylne. Jeśli pragniemy na własną rękę pobrać raport BIK dotyczący nas samych, to należy się liczyć z potrzebą zapłaty za taką usługę. Dlaczego warto jednak przed wizytą w banku sprawdzić swoją zdolność kredytową? Pozwoli to uniknąć przykrych niespodzianek w placówce banku. Przyjdziemy na spotkanie z pracownikiem banku przygotowani i świadomi tego, co może nas czekać. Należy jednak pamiętać, że samodzielnie obliczona zdolność kredytowa może się różnić od tej obliczonej przez bank. Dodatkowo wyliczenia te mogą się różnić również pomiędzy różnymi bankami i instytucjami finansowymi.

[Głosów:1    Średnia:5/5]