kredyt ekologiczny

W ramach Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki na lata 2021-2027, przedsiębiorstwa inwestujące w rozwiązania chroniące środowisko naturalne mogą ubiegać się o kredyt ekologiczny. Jest to forma wsparcia finansowego, która stanowi bezzwrotną dotację na zaplanowane wcześniej działania. Uzyskanie takiego kredytu jest możliwe po złożeniu wniosku do  Banku Gospodarstwa Krajowego.

W procesie pozyskiwania kredytu ekologicznego niezmierne istotne jest sformułowanie celu, na który zamierzamy przeznaczyć otrzymane środki. Nasza inwestycja powinna być ukierunkowana na szeroko pojętą ochronę środowiska, w tym promowanie zrównoważonego rozwoju oraz zmniejszanie emisji szkodliwych substancji do atmosfery.

Jakie projekty można zrealizować w ramach kredytu ekologicznego?

Każda inwestycja, która przyczyni się do zmniejszenia zużycia energii w procesach produkcyjnych przedsiębiorstwa wpisuje się w standardy wyżej wspomnianej dotacji. Niezależnie od tego w jakiej branży działasz i w jaki sposób chcesz usprawnić swoją infrastrukturę, ubieganie się o kredyt ekologiczny może okazać się dla Ciebie świetnym wyborem. Bardzo często jest on wykorzystywany na modernizację zaplecza technicznego firmy, a więc wymianę maszyn na takie, których efektywność energetyczna odpowiada współczesnym normom. Inwestycje podejmowane w ramach kredytu ekologicznego mogą dotyczyć również montażu pompy ciepła oraz korzystania z odnawialnych źródeł energii. Dotacja pozwala pokryć koszty inwestycji związanych zarówno z procesami produkcji, jak i procesami świadczenia usług.

Dla kogo przeznaczony jest kredyt ekologiczny?

Z uwagi na to, że kredyt ekologiczny to instrument dedykowany zarówno mikro, jak i małym oraz średnim przedsiębiorstwom, o jego pozyskanie może ubiegać się szerokie grono firm. Bez względu na to czy Twoja działalność opiera się na kilkuosobowym zespole czy stanowi rozbudowaną organizację, z pewnością jest to rozwiązanie, które pomoże Ci ograniczyć koszty prowadzenia firmy. Zakres podmiotów gospodarczych mogących ubiegać się o dotację obejmuje także spółki small mid-cap o średniej kapitalizacji zatrudniające mniej niż 500 pracowników oraz spółki mid-cap, których wielkość nie przekracza 3000 pracowników.

Jakie kryteria należy spełnić, aby otrzymać kredyt ekologiczny?

Niezmiernie istotnym elementem ubiegania się o kredyt ekologiczny jest zdolność kredytowa oraz przeprowadzenie inspekcji ekologicznej. W zależności od rodzaju planowanej inwestycji, zarówno audyt efektywności energetycznej, jak i audyt termomodernizacyjny mogą stanowić obowiązkowy element wniosku o dofinansowanie. Audyt ma na celu ustalenie czy planowane działania przyczynią się do osiągnięcia pożądanego efektu ekologicznego, a więc co najmniej 30% oszczędności w zakresie zużycia energii.

Jeśli zależy Ci na uzyskaniu bezzwrotnej dotacji, lecz nie wiesz od czego zacząć, koniecznie zapoznaj się z ofertą GS Energia. Specjaliści reprezentujący tę firmę od wielu lat wspierają przedsiębiorców we wdrażaniu proekologicznych rozwiązań poprzez organizację rzetelnych audytów oraz minimalizację formalności.

[Głosów:0    Średnia:0/5]