ulga na start

Ulga na start w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych jest to nic innego jak propozycja dla rozpoczynających swój biznes przedsiębiorców. Otwierając swoją firmę każda osoba nastawiona jest na szybki i duży zarobek. Przecież właśnie dlatego sporo osób decyduje się na otwarcie własnej działalności. Każda złotówka, którą musimy wyjąć z kieszeni i oddać w ręce urzędników jest na wagę złota. 

Na szczęście istnieją sposoby, które pozwalają na trochę luzu finansowo na starcie. Na czym polega ulga na start? Przekonajmy się!

Przeczytaj też: https://www.ipo.pl/ulga-na-start-zus-tlumaczymy-na-czym-polega/ 

Ulga na start – wszystko co trzeba o niej wiedzieć

Ulga na start ZUS jest to nic innego jak odciążenie młodych przedsiębiorców na starcie. Dzięki niej przez 6 miesięcy jesteśmy zwolnieni z płacenia ubezpieczeń społecznych.

To znaczy, że oszczędzamy na ubezpieczeniach:

  • emerytalnym,
  • rentowym,
  • wypadkowym

Należy wspomnieć, że jesteśmy zwolnieni też z opłat na Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy. Po tego typu Ulgę mogą sięgnąć przedsiębiorcy, którzy po raz pierwszy otworzyli swoją działalność lub upłynęło 5 lat od zawieszenia poprzedniej działalności gospodarczej czy jej zamknięcia. To ulga obowiązuje też dla wspólników spółek cywilnych.

Istnieje możliwość pójścia na inne warunki. Właściciel firmy, który zainteresowany jest ulgą nie może wykonywać działalności na rzecz byłego pracodawcy, u którego zatrudniony był na etacie ( w tym lub w poprzednim roku). Nie może być również ubezpieczony w KRUS.

Żeby skorzystać z ulgi najłatwiej jest zrobić to przy wypełnianiu wniosku CEIDG-1. Ile jesteśmy w stanie na takiej uldze oszczędzić? W 2020 roku osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą musi zapłacić 1069,14 zł na ubezpieczenia społeczne. Przez 6 miesięcy to jest to kwota wynosząca 6414 zł. Musimy pamiętać o tym, że nadal posiadamy obowiązek opłaty składki zdrowotnej, która w 2020 r. wynosi 362,34 zł. Mamy możliwość odliczenia jej od podatku. Ulga dotyczy tylko osoby, która prowadzi własną firmę.  Przedsiębiorca w dalszym ciągu musi odprowadzać składki za swoich pracowników.

Czy ulga na start to jedyne koło ratunkowe dla przedsiębiorców?

Po upływie 6 miesięcy mamy możliwość skorzystania z kolejnej ulgi. Dotyczy ona zapłaty częściowego ubezpieczenia. Swoją składkę obliczyć możemy od preferencyjnej podstawy – 30 proc. minimalnego  wynagrodzenia. Każdego miesiąca na konto Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przelewamy minimum 246,80 zł plus oczywiście składka zdrowotna.

Przedsiębiorcy, którzy są już bardziej doświadczeni mogą skorzystać z ulgi „Mały ZUS Plus”. Jest to możliwe jeżeli ich przychody nie przekroczą 120 tys złotych w ubiegłym roku (2019). Nasza działalność w poprzednim roku kalendarzowym musi być prowadzona nie krócej niż 60 dni. Podstawa wymiaru składek wynosi wówczas minimum 30 proc. minimalnego wynagrodzenia oraz nie może być wyższa niż 60 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego.

Zobacz też: http://www.akademiarozwojubiznesu.pl/firma-jednoosobowa-jak-wyglada-oplata-dla-zus-ulgi-dla-przedsiebiorcy/ 

[Głosów:0    Średnia:0/5]