Dlaczego staranny wybór przedszkola jest tak ważny

Zdecydowana większość rodziców decyduje się posłać swoje pociechy do przedszkola. Nie ma się temu co dziwić, bo jest to nie tylko dobre dla dziecka, ale również i wygodne dla rodzica. Wybór przedszkola powinien być jednak starannie przemyślany. Warto zastanowić się nad tym, czy lepszym wyborem będzie przedszkole prywatne, czy może publiczne. Trzeba zwrócić także uwagę na zajęcia, z których dziecko może korzystać w danym miejscu.

Jakie są zalety przedszkoli prywatnych, a jakie publicznych?

Prywatne przedszkole to wybór, na który stawia mnóstwo rodziców. Raczej nikogo to nie dziwi, bo na miejsce w takich przedszkolach czeka się zdecydowanie krócej niż na wolne miejsce w placówkach publicznych. Poza tym, w takich miejscach dziecko może zazwyczaj korzystać z bogatej oferty zajęć dodatkowych. Nie oznacza to jednak, że publiczne przedszkola nie mają zalet. Przede wszystkim, koszty związane z posyłaniem pociechy do takiej placówki są zdecydowanie niższe niż w przypadku placówek prywatnych. Ponadto, publiczne przedszkola znajdują się w niemal każdej miejscowości, bez względu na to, czy jest to wioska czy miasto. Prywatne placówki zlokalizowane są zaś głównie w dużych miastach.

Jakie dodatkowe zajęcia mogą przydać się dziecku?

Wychowanie dzieci powinno być prowadzone w sposób odpowiedzialny i przemyślany. Każdy rodzic musi więc zwracać uwagę na to, jaką opiekę będzie miało w przedszkolu jego dziecko. Prywatne przedszkole gwarantuje zazwyczaj większą liczbę opiekunów niż przedszkole publiczne. W obydwu rodzajach placówek zatrudniani są jednak profesjonaliści. Niektóre dzieci mają jednak specjalne potrzeby. Mowa tu przede wszystkim o dzieciach z autyzmem czy ADHD. Jeśli pociecha boryka się z takim problemem, warto poszukać dla niej przedszkola, które zaoferuje pomoc. Dzieciom w wieku przedszkolnym mogą przydać się również dodatkowe lekcje języka angielskiego. Niektórzy rodzice mogą rozważyć posłanie dziecka do tak zwanego przedszkola dwujęzycznego.

Co jeszcze warto mieć na uwadze przy wyborze przedszkola?

Aby rozwój dziecka był zrównoważony, musi ono chcieć chodzić do przedszkola. Warto więc rozmawiać z dzieckiem na temat tego, do jakiej placówki zostanie zapisane. Regularne rozmowy z pociechą pozwolą również na dowiedzenie się tego, jak właściwie czuje się ono w nowym miejscu. Najważniejsze jest to, aby pociecha odnalazła się w grupie rówieśniczej. Trzeba zapewnić dziecku również odpowiednie posiłki. Nie wszystkie dzieci przepadają za tradycyjnymi daniami i mogą je spożywać. Niektórym z nich potrzebna jest specjalna dieta.

Warto byłoby więc porozmawiać z pracownikami przedszkola o dostępnych możliwościach. Niestety, w większości przedszkoli publicznych nie ma możliwości wyboru specjalnej diety. Coraz więcej przedszkoli prywatnych oferuje natomiast diety bezmleczne czy bezglutenowe. Dla zdecydowanej większości rodziców istotna jest również odległość przedszkola od miejsca zamieszkania. Najlepiej byłoby wybrać takie, które znajduje się stosunkowo blisko. Wówczas będzie można szybko przywieźć dziecko do placówki oraz je odebrać. Zapraszamy odwiedzić naszą strone Niepubliczne prywatne Praga Południe.

[Głosów:0    Średnia:0/5]