wyliczenia finansowe

Kredyt konsolidacyjny to ostatnia deska ratunku przed ogłoszeniem upadłości konsumenckiej. Pozwala połączyć wszystkie zaciągnięte kredyty i pożyczki w jeden i spłacić zadłużenia w jednej racie. Kiedy można liczyć na taki kredyt i jaki są warunki jego przyznawania? O tym powiemy poniżej.

Kredyt konsolidacyjny – jak działa?

Konsolidacja jest bardzo kuszącą opcją dla każdego, kto ma problem z wywiązaniem się ze swoich finansowych zobowiązań. Kredyt konsolidacyjny pozwala spłacić inne kredyty i pożyczki (kredyt-konsolidacyjny.eu), zaciągnięte w różnych instytucjach, poprzez pożyczenie dłużnikowi kwoty odpowiadającej sumie zadłużenia. W ten sposób można połączyć kilka aktualnie spłacanych zobowiązań w jedną ratę. Aby móc obniżyć miesięczne obciążenia finansowe, w pierwszej kolejności należy ocenić wysokość raty, jaką dłużnik będzie w stanie spłacać. To właśnie na tej podstawie trzeba negocjować z bankiem połączenie wszystkich dotychczasowych zobowiązań w jeden.

Zatem mechanizm jest bardzo prosty. Bank finansuje spłatę całości zadłużenia, oferując przy tym kredyt na dłuższy okres. Trzeba się jednak liczyć z tym, że koszt całkowity takiego kredytu będzie wyższy, gdyż im więcej rat, tym naliczonych zostaje odsetek.

Co można spłacić kredytem konsolidacyjnym?

Trzeba wiedzieć, że nie wszystkie rodzaje produktów finansowych można skonsolidować. Związane jest to z tym, że każdy bank prowadzi inną politykę oferowania kredytów konsolidacyjnych. Bank może umożliwić konsolidację wyłącznie kredytów, produktów bankowych. W takiej sytuacji nie ma możliwości połączenia dodatkowo pożyczek pozabankowych czy chwilówek. Nie zawsze można też skonsolidować zadłużenie na karcie kredytowej.

Najwięcej trudności w konsolidacji pojawia się wtedy, gdy na koncie klienta widnieją pożyczki pozabankowe. Obecnie, spośród banków komercyjnych jedynie trzy oferują taką możliwość, jednak kwota do konsolidacji nie może być niższa niż 5 000 złotych. Jeśli klient ma do spłaty zadłużenie na karcie kredytowej lub wykorzystany limit na koncie, wówczas również musi uzyskać zgodę banku na ich skonsolidowanie.

Choć konsolidacja kredytu pozornie może odciążyć domowy budżet, przed podpisaniem konkretnej umowy należy dokładnie przeanalizować wszelkie koszty związane z takim kredytem.

Koszty, jakie zostają wliczone do takiego kredytu to:

  • kwota odsetek,
  • składka na ubezpieczenie kredytu,
  • opłata przygotowawcza,
  • prowizja za spłatę dotychczasowych zobowiązań.

Czy zatem kredyt konsolidacyjny można uznać za skuteczne rozwiązanie dotychczasowych problemów? I tak, i nie. Sam kredyt objęty jest dłuższym terminem spłacania i nie należy również do najtańszych, ze względu na wliczone koszty. Daje jednak poczucie psychicznej swobody, że zamiast kilku zadłużeń, zostaje tylko jedno. Wpływa to kojąco na ludzką psychikę i pozwala pozytywnie patrzeć w przyszłość.

[Głosów:0    Średnia:0/5]