Zmiana stanu cywilnego, rozpoczęcie wspólnego życia wymusza także zmiany w sposobie, w jaki gospodarowaliśmy się pieniędzmi. Ponieważ wspólnie prowadzi się domowy budżet, opcją wartą rozważenia jest wspólne konto bankowe z małżonkiem. Takie rozwiązanie ma jednak swoje wady i zalety. Przeczytaj, z jakim ryzykiem wiąże się posiadanie wspólnego konta i w jakich sytuacjach warto się na to zdecydować.

Wspólne konto bankowe – zalety

Założenie wspólnego konta bankowego po ślubie niewątpliwie ma wiele zalet. Przede wszystkim jest to rozwiązanie bardzo wygodne w życiu codziennym. Małżeństwo zdecydowaną większość wydatków musi ponosić wspólnie: wspólne są opłaty za mieszkanie, wydatki na jedzenie czy związane z dziećmi. Wspólne konto bardzo ułatwia zaplanowanie domowego budżetu. Dzięki temu, że wszystkie pieniądze trafiają do wspólnej puli, można szybciej zorientować się, ile pieniędzy pozostanie do dyspozycji.

Wspólne konto bankowe może również być przydatne w sytuacji, gdy jedna z osób w małżeństwie ma większą wiedzę na temat zarządzania pieniędzmi od drugiej. Dzięki temu, że pieniądze trafiają na wspólne konto, ta osoba, która jest bardziej zorientowana, będzie mogła łatwiej zakładać lokaty czy fundusze. Łatwiej też jej będzie analizować przychody i wydatki i wybierać najlepsze opcje pożyczania pieniędzy lub ich inwestowania.

Kolejną zaletą posiadania wspólnego konta może być fakt, że pewne opłaty bankowe naliczane są tylko raz. Często jednak banki naliczają dodatkową opłatę za wystawienie drugiej karty do wspólnego konta.

Wspólne konto bankowe – wady

Niestety, wspólne konto bankowe to rozwiązanie, które ma także pewne wady. Przede wszystkim, rozwiązanie to wymaga dużego zaufania do współmałżonka (skoro jednak decydujemy się na ślub, można założyć, że zaufanie występuje). Często jednak może się okazać, że jedna osoba w związku ma o wiele bardziej luźne podejście do finansów niż druga i będzie to generować konflikty. Z pewnością do kłótni może doprowadzić sytuacja, gdy jedna osoba jest bardziej rozrzutna i wydaje pieniądze ze wspólnego konta bez porozumienia z drugą. W skrajnym przypadku, może się nawet okazać, że małżonek wyczyści nasze konto i pozostawi nas bez środków do życia. To oczywiście rzadki scenariusz, jednak niestety, takie sytuacje się zdarzają.

Drugie zagrożenie związane z posiadaniem wspólnego konta wiąże się z sytuacją, gdy jeden z małżonków reguluje swoje zobowiązania w sposób nieterminowy. Jeżeli jeden z małżonków zadłuży się i będzie zalegał ze spłatą zobowiązań, komornik może zająć wspólne konto. W ten sposób jeden z małżonków może stracić oszczędności życia przez długi drugiego, nawet jeśli nie miał o nich żadnej wiedzy.

Wspólne konto może być dobrym rozwiązaniem, ale wymaga dużego zaufania do małżonka i zgody co do tego, jak pieniądze mają być wydawane. Zanim zdecydujemy się na założenie wspólnego konta, warto dobrze przemyśleć ryzyko, jakie jest z tym związane. Dobrze również, jeśli najpierw poznamy dokładnie nawyki finansowe partnera i umówimy z nim sposób, w jaki pieniądze mają być wydawane.

http://www.machinaedukacyjna.pl/

[Głosów:1    Średnia:4/5]