Oszczędzania, podobnie jak innych nawyków, można się nauczyć. Wystarczy zastosować w swoim życiu kilka zasad, które będą przestrzegane, aby cieszyć się rosnącym stanem oszczędności. Na czym można zaoszczędzić Przede wszystkim należy przyjrzeć się własnym wydatkom, aby znaleźć produkty i usługi, na które wydajemy najwięcej. Jeśli wychodzimy z domu bez śniadania, a jednocześnie kupujemy w drodze do pracy słodką drożdżówkę czy kanapkę, warto z takiego wydatku zrezygnować. Przygotowanie śniadania dzień wcześniej nie zajmie zbyt wiele czasu. Bardzo często wydajemy pieniądze na produkty i rzeczy pod wpływem impulsu, dlatego warto wybierać się na zakupy do marketów jedynie z gotową listą produktów, aby nie ulegać pokusom kupienia dodatkowych rzeczy. Warto również przejrzeć wysokość ponoszonych opłat i porównać je z ofertą konkurencji. Może się bowiem okazać, że od lat korzystamy z drogiego abonamentu tylko dlatego, że nie porównaliśmy oferty z konkurencją. Oszczędzanie z góry Błędnym przekonaniem, popularnym wśród wielu Polaków bez oszczędności, jest powtarzanie, że ich dochody są zbyt niskie, aby coś oszczędzić. Druga, równie popularna teza, mówi, że oszczędza się dopiero na koniec miesiąca. Jeśli pozostaną jakieś nadwyżki, wówczas można je odłożyć na rachunku oszczędnościowym. Podstawowa zasada oszczędzania jest jednak totalnie odmienna. Oszczędności odkłada się zaraz po otrzymaniu wynagrodzenia, przy czym warto sobie ustalić jakąś konkretną kwotę czy jej równowartość ustaloną jako procent od dochodu, aby zorientować się na koniec miesiąca, że bez tej kwoty domowy budżet znacząco nie ucierpiał. Drobne oszczędności Oszczędzanie nie musi się kojarzyć z dużymi kwotami. Regularnie można odkładać także kwoty drobne, rzędu 1-2 złotych, które pozostały po zakupach. Ważne, aby odkładanie nawet drobnych kwot odbywało się regularnie. Monety można zbierać w specjalnych skarbonkach, aby raz w roku zamienić je na banknoty, z kolei w przypadku posiadania rachunku oszczędnościowego można regularnie na konto przelewać niewielkie kwoty z myślą o konkretnym celu.

Oszczędzania, podobnie jak innych nawyków, można się nauczyć. Wystarczy zastosować w swoim życiu kilka zasad, które będą przestrzegane, aby cieszyć się rosnącym stanem oszczędności.

Na czym można zaoszczędzić

Przede wszystkim należy przyjrzeć się własnym wydatkom, aby znaleźć produkty i usługi, na które wydajemy najwięcej. Jeśli wychodzimy z domu bez śniadania, a jednocześnie kupujemy w drodze do pracy słodką drożdżówkę czy kanapkę, warto z takiego wydatku zrezygnować. Przygotowanie śniadania dzień wcześniej nie zajmie zbyt wiele czasu. Bardzo często wydajemy pieniądze na produkty i rzeczy pod wpływem impulsu, dlatego warto wybierać się na zakupy do marketów jedynie z gotową listą produktów, aby nie ulegać pokusom kupienia dodatkowych rzeczy. Warto również przejrzeć wysokość ponoszonych opłat i porównać je z ofertą konkurencji. Może się bowiem okazać, że od lat korzystamy z drogiego abonamentu tylko dlatego, że nie porównaliśmy oferty z konkurencją.

Oszczędzanie z góry

Błędnym przekonaniem, popularnym wśród wielu Polaków bez oszczędności, jest powtarzanie, że ich dochody są zbyt niskie, aby coś oszczędzić. Druga, równie popularna teza, mówi, że oszczędza się dopiero na koniec miesiąca. Jeśli pozostaną jakieś nadwyżki, wówczas można je odłożyć na rachunku oszczędnościowym. Podstawowa zasada oszczędzania jest jednak totalnie odmienna. Oszczędności odkłada się zaraz po otrzymaniu wynagrodzenia, przy czym warto sobie ustalić jakąś konkretną kwotę czy jej równowartość ustaloną jako procent od dochodu, aby zorientować się na koniec miesiąca, że bez tej kwoty domowy budżet znacząco nie ucierpiał.

Drobne oszczędności

Oszczędzanie nie musi się kojarzyć z dużymi kwotami. Regularnie można odkładać także kwoty drobne, rzędu 1-2 złotych, które pozostały po zakupach. Ważne, aby odkładanie nawet drobnych kwot odbywało się regularnie. Monety można zbierać w specjalnych skarbonkach, aby raz w roku zamienić je na banknoty, z kolei w przypadku posiadania rachunku oszczędnościowego można regularnie na konto przelewać niewielkie kwoty z myślą o konkretnym celu.

[Głosów:1    Średnia:5/5]