przewodnik po koncie podatkowym

Podczas poszukiwań idealnego rachunku osobistego można spotkać się z nazwą „konto podatkowe”. Korzystanie z niego jest możliwe od 2020 roku. Co ważne — jest ono bezpłatne, co brzmi atrakcyjnie dla wielu osób. Zastanawiasz się jednak, co to dokładnie jest? Jak założyć konto podatkowe i kto może to zrobić? Jak z niego korzystać? Poznaj odpowiedzi na te pytania!

Konto podatkowe ma każdy, kto uzyskał PESEL lub numer NIP, nawet jeśli sam osobiście z niego nie korzysta. Jest to specjalny rachunek przeznaczony do płacenia podatków. Dlatego najczęściej używają go pracodawcy, nawet bez Twojej wiedzy.

Co to jest konto podatkowe?

Konto podatkowe jest określane także jako mikrorachunek podatkowy. Wbrew nazwie, nie jest ono rodzajem konta bankowego. Co prawda możesz tam wpłacać pieniądze, ale trafiają one bezpośrednio na rachunek urzędu skarbowego i są wykorzystywane do płacenia podatków PIT, CIT i VAT.

  •       Na koncie podatkowym nie można przechowywać gotówki.
  •       Za jego pomocą nie można także dokonywać przelewów na inne rachunki czy wypłacać środków.
  •       Na koncie podatkowym nie ma również historii wpłat na konto. A zatem nie można sprawdzić, czy udało Ci się zapłacić właściwy podatek czy też nie.

Na konto podatkowe przelewa się wyłącznie pieniądze na poczet podatków. Więcej informacji na ten temat znajdziesz np. na stronie https://finanse.rankomat.pl/poradniki/konto-podatkowe/.

Jakie warunki trzeba spełnić, aby założyć konto podatkowe?

Konta podatkowego się nie zakłada —istnieje ono w systemie rozliczeniowym państwa od momentu, gdy obywatel osiąga 18 lat i uzyskuje pełną zdolność do czynności prawnych. Rachunek jest zakładany automatycznie każdemu, kto jest rezydentem podatkowym w Polsce. A zatem masz go, nawet jeśli go nie używasz.

Można natomiast wygenerować swój numer mikrorachunku podatkowego, czyli wyszukać w bazie danych konto, które jest przypisane do Twojego numeru PESEL lub NIP. Zrobisz np. na stronie rządowej podatki.gov.pl. Wygenerowanie numeru rachunku jest konieczne, jeśli chcesz zapłacić podatek VAT, CIT czy PIT.

Warto pamiętać, że konta podatkowego nie mogą założyć osoby, które nie mają numeru PESEL czy NIP. Są to np. obcokrajowcy bez prawa stałego pobytu w Polsce.

Jak korzystać z konta podatkowego?

Udało Ci się wygenerować numer mikrorachunku podatkowego i zastanawiasz się, jak dokonać na niego wpłaty podatku? To proste! Zrób przelew w oddziale banku lub poczty albo samodzielnie, za pośrednictwem bankowości internetowej.

Trzecie wskazane rozwiązanie jest bardzo wygodne. Większość banków ma gotowe szablony do przelewów podatkowych. Zatem wystarczy, że uzupełnisz wszystkie rubryki, a w luce na numer konta wpiszesz dane swojego mikrorachunku podatkowego. Potem pozostanie Ci określić kwotę podatku i zlecić przelew.

Jeśli zdarzy Ci się wpisać zły numer konta podatkowego, bez obaw. Zgłoś tę sytuację do urzędu skarbowego, a instytucja zwróci Ci pieniądze. Jednak może to nieco potrwać. Jednocześnie pamiętaj, że nie zwalnia Cię to z opłacenia podatku na prawidłowy numer mikrorachunku w terminie!

Nazwa „konto podatkowe” może być myląca. Jednak pamiętaj! To nie jest rachunek osobisty, którym możesz posługiwać się na co dzień. Służy tylko do opłacania podatków. 

[Głosów:1    Średnia:5/5]