Odwrócony kredyt hipoteczny to jedna z usług finansowych skierowana do konkretnych osób. W Polsce stała się popularna kilka lat temu i decyduje się na nią coraz więcej seniorów. Pozwala na życie w godziwych warunkach i jest świetnym sposobem na „zwiększenie” emerytury. Czym jest odwrócony kredyt hipoteczny i kto może się na niego zdecydować?

Odwrócony kredyt hipoteczny, czyli co?

Odwrócony kredyt hipoteczny pozwala na zamianę trwałych aktywów w środki finansowe, czyli na przykład nieruchomości w gotówkę. Nie oznacza to oczywiście, że właściciel mieszkania nagle nie ma gdzie mieszkać. Przysługuje mu prawo do korzystania z nieruchomości, a tym samym dostaje specyficzny rodzaj kredytu zabezpieczony hipoteką. Tym samym bank zobowiązuje się do wypłacania określonej kwoty jednorazowo lub regularnie, a osoba, która dany kredyt zaciągnęła, nie musi go spłacać. Jak można dowiedzieć się z totalmoney.pl/kredyty_hipoteczne, spłata odwróconego kredytu hipotecznego następuje dopiero po śmierci właściciela nieruchomości i mogą uregulować ją spadkobiercy. Jeśli tego nie zrobią, mieszkanie lub dom zostanie przejęte przez bank.

 
Odwrócony kredyt hipoteczny a wysokość wypłacanych środków

Na odwrócony kredyt hipoteczny może zdecydować się osoba fizyczna, która jest właścicielem lub współwłaścicielem nieruchomości. Teoretycznie im starsza osoba ze świadczeniem emerytalnym ubiega się o taki kredyt, tym więcej może uzyskać. Wysokość wypłacanej kwoty uzależniona jest od wielu czynników. Istotna jest wartość nieruchomości, która musi zostać wyceniona przez specjalistów, a odpowiedzialne za to są banki. Niestety, na pewno nie można liczyć na to, że wypłacane świadczenia będą zbliżone do wartości nieruchomości. Przyjmuje się, że może ona wynieść około połowy ceny mieszkania, domu lub działki. Dlaczego? Ponieważ przez te wszystkie lata doliczane będą także odsetki, prowizje, koszty wyceny, opłaty sądowe itp., które z pewnością nie będą małe. Może się okazać, że spadkobiercy będą musieli później spłacać kredyt, który przekroczył wartość nieruchomości zależne jest to od czasu trwania usługi.

 
Umowa odwróconego kredytu hipotecznego

Odwróconego kredytu hipotecznego mogą udzielać jedynie banki, instytucje kredytowe, banki zagraniczne oraz inne podmioty, które podlegają Komisji Nadzoru Finansowego. Umowa, którą zawrze senior powinna być pisemna i musi zawierać takie informacje jak rodzaj kredytu, jego wysokość, wartość nieruchomości, wskazanie kto będzie ponosił koszty wyceny, oprocentowanie kredytu, terminy i wysokość wypłacanych kwot. W umowie powinny znaleźć się także zapisy o obowiązkach kredytobiorcy związanych z nieruchomością (opłacanie czynszu, rachunków, podatków, ubezpieczenia i innych opłat), prawach do wcześniejszej spłaty i możliwości odstąpienia od umowy. Wszystko powinno być starannie opisane i wyjaśnione, żeby nie było żadnych wątpliwości w razie rezygnacji z odwróconego kredytu hipotecznego.

[Głosów:3    Średnia:5/5]