Wraz z nowym rokiem chcesz rozpocząć oszczędzanie? Nie wiesz od czego zacząć, jak się do tego zabrać i jakie instrumenty finansowe wybrać, aby nie stracić posiadanego kapitału? W artykule omówimy specyfikę lokaty bankowej – narzędzia, które umożliwi Ci wygenerowanie pewnych, z góry określonych i bezpiecznych zysków.

Nie ulega wątpliwości, że warto oszczędzać. Zgromadzone pieniądze pomogą Ci spełnić marzenia i zapewnią bezpieczną przyszłość. Okażą się również skutecznym kołem ratunkowym, po które sięgniesz w przypadku nieplanowanych wydatków.

Jeśli chcesz rozpocząć oszczędzanie, jednak zupełnie nie wiesz, gdzie postawić pierwszy krok, koniecznie przeczytaj nasze wskazówki.

Od czego zacząć oszczędzanie?

Wachlarz instrumentów finansowych, służących gromadzeniu i pomnażaniu oszczędności jest dziś niezwykle szeroki. Pierwszym krokiem na drodze do oszczędzania będzie więc wybór tego, które najlepiej spełni Twoje oczekiwania.

Zanim tego dokonasz, odpowiedz na kilka prostych pytań:

  • * Czy liczysz się z możliwością utraty kapitału?
  • * Czy chcesz osiągnąć pewne i bezpieczne zyski, nawet, jeśli będą niższe?
  • * Czy chcesz oszczędzać długofalowo?
  • * Czy możesz pozwolić sobie na zamrożenie kapitału na okres kilku, a nawet kilkudziesięciu miesięcy?
  • * Czy chcesz w elastyczny sposób dokonywać wpłat i wypłat?
  • * Czy rozpoczynając oszczędzanie, posiadasz już kapitał?

Jeśli zależy Ci na tym, aby maksymalnie ograniczyć ryzyko, osiągnąć pewny i bezpieczny zysk, sięgnij po lokatę bankową. Dzięki niej nie tylko zarobisz, ale również… ochronisz swoje pieniądze przez zbyt lekkomyślnym roztrwonieniem.

Lokaty bankowe – sposób na pewne zyski

Lokaty bankowe są jednym z najpopularniejszych i najbezpieczniejszych sposobów pomnażania kapitału. Zysk z lokaty stanowią odsetki, które – po upływie określonego w umowie okresu – wypłaca bank. W zamian może dysponować zdeponowanymi środkami, przeznaczając je na udzielanie kredytów. Większość banków umożliwia założenie lokaty przez internet. Cała procedura jest więc nie tylko banalnie prosta, ale również bardzo szybka.

Średni zysk z depozytów wynosi obecnie od 0,8 do 3 proc. w skali roku. Wybierając najlepszy, warto kierować się jednak nie tylko wysokością odsetek, ale również częstotliwością ich kapitalizacji. Im częściej kwota odsetek będzie dodawana do podstawy ich naliczania, tym wyższy zysk osiągniesz na lokacie.

W zależności od okresu trwania lokaty bankowe dzielą się na krótkoterminowe (do 12 miesięcy) oraz długoterminowe (powyżej 12 miesięcy). To, którą z nich wybierzesz, ma bardzo duże znaczenie.

 Deponując środki na lokacie musisz bowiem liczyć się z tym, że przez cały okres trwania umowy nie będą one dla Ciebie dostępne. Jeśli zdecydujesz się wypłacić pieniądze wcześniej, stracisz wszystkie wypracowane odsetki. Choć dla wielu osób może być to spory minus, warto spojrzeć na tę kwestię także z innego punktu widzenia.

Wizja utraty odsetek, spowodowana przedterminowym zerwaniem lokaty może być istotnym powodem do rezygnacji ze spontanicznych zakupów i szaleństwa na wyprzedażach.

Czy lokaty bankowe zawsze zapewniają pewne zyski?

Większość lokat bankowych zapewnia pewne, z góry określone zyski. Od tej reguły istnieje jednak kilka wyjątków.

Jeśli sięgniesz po lokatę walutową, wysokość zysku będzie zależna nie tylko od oprocentowania, ale również od kursu waluty. Jeśli ten poszybuje w górę, Twój zarobek wzrośnie. Jeśli spadnie, zyski obniżą się.

Jeśli wybierzesz lokatę ze zmiennym oprocentowaniem, zysk będzie zależał od wysokości stóp procentowych, ustalanych przez Radę Polityki Pieniężnej oraz od sytuacji depozytowej na rynku. Jeśli RPP podniesie stopy procentowe, oprocentowanie lokaty wzrośnie. Jeśli stopy ulegną obniżeniu, podąży za nimi również wysokość odsetek.

Ostatni wyjątek stanowi lokata progresywna. Jest to jedyny rodzaj depozytu, którego likwidacja przed zakończeniem trwania umowy nie wiąże się z utratą odsetek.

Zysk z lokaty progresywnej rośnie wraz z upływem czasu i zależy od finalnej długości trwania umowy.

Przykład:

Jeśli zdecydujesz się zlikwidować lokatę w piątym miesiącu jej trwania, bank wypłaci odsetki za 4 pełne miesiące. Jeśli zerwiesz umowę w trakcie 10 miesiącu, otrzymasz zysk za 9 miesięcy.

Którą lokatę wybrać?

Dobrym pomysłem na ograniczenie ryzyka inwestycyjnego, z jednoczesną szansą na wyższe zyski jest… założenie kilku lokat.

Takie rozwiązanie okaże się zasadne zwłaszcza w sytuacji, kiedy chcesz zainwestować wysoką kwotę, np. kilkadziesiąt lub kilkaset tysięcy złotych.

W przypadku nieplanowanych wydatków, nie stracisz wypracowanych odsetek. Zamiast zrywania jedynej lokaty, przerwiesz jedynie jedną z kilku posiadanych. Pozostałe wciąż będą dla Ciebie pracować, generując zyski.

Jeśli zależy Ci na tym, aby założyć kilka różnych lokat o odmiennej długości, skorzystaj z usług banku, oferującego różne rodzaje depozytów.

Czy wiesz, że w ofercie Getin Banku znajduje się ich aż 9?

W zależności od swoich preferencji, możesz sięgnąć po lokatę na krótkoterminową lub długoterminową. Z oprocentowaniem stałym lub zmiennym.

Lokata na nowe środki, lokata progresywna, lokata mobilna – tylko od Ciebie zależy które z nich wybierzesz.

[Głosów:1    Średnia:5/5]