Potrzebujesz dodatkowej gotówki? Przed sobą masz szeroką paletę pożyczek gotówkowych oferowanych zarówno przez banki, jak i pozabankowych. Z jakimi kosztami trzeba będzie się liczyć, gdy chcemy pożyczyć pieniądze?

Za pożyczenie pieniędzy najczęściej musimy zapłacić. To, ile będzie nas to kosztowało, zależne jest głównie od pożyczkodawcy, tego, jak dużo chcemy pożyczyć i na jak długi okres. Ważny jest również rodzaj pożyczki oraz jej zabezpieczenia. Oczywiście, najlepiej wybierać takie pożyczki gotówkowe, które są najtańsze. Czasami jednak musimy iść na kompromisy.

Czy istnieje pożyczka za darmo?

Z pewnością każdy z nas słyszał już o darmowych potyczkach oferowanych przez firmy pozabankowe działające przez internet. Czy jednak rzeczywiście są to pożyczki za darmo? Tak, ale pod pewnymi warunkami.

Przede wszystkim możemy pożyczyć określoną, dość niską sumę, na przykład od 500 do 2 000 złotych, najczęściej na okres 30 dni. Jeżeli spóźnimy się ze spłatą, wtedy zostaną naliczone spore odsetki. Oczywiście, taką pożyczkę dostaniemy tylko jeden raz. Darmowe pożyczki oferowane przez firmy pozabankowe są wobec tego najlepsze wtedy, gdy potrzebujemy niewielkiego zastrzyku gotówki.

Ile kosztują przeciętnie pożyczki gotówkowe?

Na koszty pożyczek gotówkowych zaliczają się nie tylko oprocentowanie, ale też wiele dodatkowych opłat, w tym prowizja, opłata przygotowawcza, także mogą być to opłata za rozpatrzenie wniosku czy ubezpieczenie. Musimy się liczyć z oprocentowaniem od 5% do nawet 10% i prowizją rzędu od 5% do 10% w bankach. Przykładowo przy pożyczeniu 10 000 złotych na 24 miesiące uzyskamy ratę od 450 złotych do nawet 511 złotych. W przypadku firm pozabankowych koszty mogą być jeszcze wyższe – wtedy rata może wynieść nawet 780 złotych.

Jednak nie musimy wcale decydować się na takie pożyczki gotówkowe. Ciekawym rozwiązaniem będącym alternatywą dla banków i parabanków są pożyczki społecznościowe, na przykład w serwisie Kokos.pl. Wtedy samemu ustalamy warunki, na których chcemy pożyczyć pieniądze. Wystawiamy wtedy tak zwaną aukcję pożyczkową, która dostępna jest dla użytkowników serwisu będących inwestorami – to oni składają się na pożyczkę.

[Głosów:1    Średnia:5/5]