Zalety szybkiej pożyczki

0
Zalety szybkiej pożyczki

Szczęście w dziedzinie ekonomicznej, to w zasadzie, oprócz powodzenia w uczuciach natury miłosnej, jeden z najważniejszych celów, do którego dąży każda osoba. Drogi życiowe jednak, nie zawsze podążają w kierunku, który człowiek sobie wyznaczy. Nader często życiowe wypadki czy niefortunne zbiegi okoliczności komplikują i niweczą ważne plany.

Przede wszystkim, sprawy finansowe bardzo często układają się w sposób odwrotny do zamierzeń. W większości przypadków wtedy, koniecznością stają się szybkie pożyczki, gdyż presja czasu wywiera nacisk na potrzebę natychmiastowego wsparcia finansowego. Proste i prozaiczne wypadki losowe w postaci nagłej awarii sprzętu, niezbędnego do funkcjonowania gospodarstwa domowego, to jedne z najbardziej popularnych przyczyn poszukiwania różnych form pomocy. Rodzina, która z natury powinna wtedy przyjść ze wsparciem, zazwyczaj zasłania się brakiem odpowiednich środków, bez względu czy jest to zgodne z prawdą czy też nie jest chętna do pomocy. Często jednak najbliżsi sami nie posiadają jakichkolwiek oszczędności i również korzystają z ofert finansowych, gdzie szybka pożyczka jest jedną z najczęstszych form praktykowanych przez nich. Wydawać by się mogło, iż perspektywa długiego okresu kredytowania i spłacania dodatkowych odsetek potrafi skutecznie zniechęcać potencjalnych kredytobiorców, lecz praktyka wykazuje, iż w zasadzie, prawie każdy posiada jakąś umowę kredytową.

Trzeba zaznaczyć również, iż wiele gospodarstw domowych jest obciążonych nawet kilkoma zobowiązaniami pożyczkowymi w jednym czasie. Dla tych, którzy posiadają odpowiednią zdolność kredytową, nie stanowi to istotnego problemu, gdyż spłacają regularnie wszystkie należności. Dla tych jednak, którzy nierozważnie korzystali z ogólnie dostępnych ofert w sposób nieograniczony, problem wejścia w pewną spiralę kredytową stanowi teraz sytuację bardzo trudną. Wiele instytucji finansowych w takich przypadkach przychodzi jednak klientom z pomocą i oferuje różnorodne formy kredytowania, będące dla wielu nadzieją na spłatę na korzystnych warunkach.

Bez względu na każdą sytuację życiową, przed dokonaniem jakiegokolwiek wyboru, warto wpierw przeanalizować potrzeby oraz własne zdolności, wszak konieczność rzetelnego i terminowego wywiązywania się z umów, świadczy nie tylko o obowiązku, ale i o honorze. Cieszyć się dobrą opinią wśród rodziny, przyjaciół czy znajomych, to jedna z pozytywnych stron funkcjonowania wśród społeczeństwa, które potrafi czasami piętnować tych, którzy nie potrafią spełniać pewnych przyjętych norm współżycia międzyludzkiego. W tej sferze jednak, sporą uwagę zwraca się na aspekt ekonomiczny, gdyż osoby bardziej majętne wydają się posiadać wyższy status społeczny. Jednak w czasach współczesnych pewne utarte schematy i stereotypy znacznie się zacierają, a normy moralne zmieniają się z pokolenia na pokolenie. Większy wszak problem stanowią obecnie pewne normy kulturalne wielu osób, niż problemy ekonomiczne. W tym drugim przypadku w każdej chwili można skorzystać z szybkiej pożyczki.

Konto walutowe – z czym to się je?

0
Konto walutowe – z czym to się je

Do czego służy konto walutowe i jak je założyć? Sprawdź, co musisz wiedzieć o rachunkach walutowych.

Nie rozumiesz zapisów umowy? Sprawdź, co możesz zrobić

0
Nie rozumiesz zapisów umowy? Sprawdź, co możesz zrobić

Dokonując szeregu czynności, zawiera się umowy. Nie zawsze nawet są one spisane, ale zawarcie umowy pisemnej ma dużą wartość, jeśli chce się egzekwować swoje prawa z niej wynikające. Jednak jej pochopne podpisanie może sprowadzić na jej stronę przykre konsekwencje, jeśli nie zrozumie właściwie jej zapisów. W poniższym artykule, na przykładzie kilku umów pokazano możliwe zagrożenia i sposoby zapobiegania im.

Podstawowe informacje

Częstym przypadkiem umów, które bywają skomplikowane lub naginają prawo, są umowy najmu mieszkania. Jeśli umowa jest sporządzona wg szablonu przez agencję nieruchomości, to ciężar zapewnienia jej zgodności z prawem spoczywa na agencji. Jednak jeśli właściciel lokum stosuje swój wzór, wówczas należy uważać. Pierwszym błędem jest podpisywanie jej natychmiast po otrzymaniu. Zdarza się, że osoba poszukująca mieszkania czyni tak, bo nie może pozwolić sobie na dłuższe poszukiwania. Jednak koszty takiej decyzji są wysokie. Najlepiej poprosić właściciela o udostępnienie kopii umowy, aby zapoznać się z nią w spokoju. Wówczas bezcenna może być pomoc prawnika. Może on wskazać elementy, które dla laika będą trudne do określenia jako zgodne bądź nie z prawem. W kwestii wynajmu bowiem, oprócz kodeksu cywilnego i ustawy o ochronie lokatorów, pierwszorzędne znaczenie ma orzecznictwo sądowe. W tym zaś zwykłej osobie jest znacznie trudniej się zorientować.

Sprawy z instytucjami

Innym ciekawym przykładem są wszelkie umowy zawierane z bankiem. Chodzi tu zwłaszcza o umowy kredytowe. Ostatni przykład procesu tzw. frankowiczów, który zakończył się przed TSUE, pokazuje, że profesjonalna pomoc w zrozumieniu umowy jest nieoceniona. Szereg osób uważających się za poszkodowane przez banki twierdziło, że konsultanci wprowadzali je w błąd, co do warunków kredytu. W sytuacji, gdy kredytobiorca nie rozumie wszystkich warunków umowy, którą ma podpisać, a wyjaśnienia pracownika nie pomagają, powinien mieć możliwość zabrać ze sobą umowę, aby skonsultować się ze specjalistą. Dla umów kredytowych bowiem, jako że są zawierane na kilkanaście lub dłużej lat, duże znaczenie mają zmiany makroekonomiczne. Banki zawierają wobec tego w umowach klauzule, które pomagają im przerzucać ew. koszty na klientów.

Kolejny artykuł: Odfrankowienie kredytu

Czym jest prawo spadkowe?

0
Czym jest prawo spadkowe?

Sytuacje rodzinne wielu osób bywają skomplikowane. I to na tyle, że w przypadku różnych życiowych wydarzeń, trudno zorientować się, jak załatwić poszczególne sprawy, żeby dobrze na tym wyjść. W wielu sytuacjach, gdy jest się informowanym o tym, że otrzymuje się spadek, konieczne jest podjęcie decyzji, czy się go przyjmuje, czy też nie.

Wiele zależy od tego, kto jest spadkobiercą. Czy jest to osoba dorosła, czy może dziecko? W obu przypadkach na pewno nie zaszkodzi dowiedzieć się, czym jest prawo spadkowe i jak dokładnie podejść do tego rodzaju zagadnienia na co dzień. Ludzie, którzy kompletnie nie mają pojęcia, co zrobić w danej sytuacji oraz jakie decyzje podjąć, często zastanawiają się, czy w ich okolicy jest adwokat dla spadkodawców i spadkobierców. Jeśli okazuje się, że tak, to decydują się na to, żeby skorzystać z jego usług, skoro jest taka możliwość i taka ewentualność. Warto wcześniej dowiedzieć się, jaki jest koszt usługi, a więc jego porady i na co dokładnie można liczyć, jeśli dana osoba zdecyduje się na skorzystanie z jego usług.

Osoby, które zastanawiają się, czy przyjąć spadek, często muszą dokładnie to rozważyć. Źle podjęte decyzje mogą bowiem zaważyć na całym życiu. Warto wiedzieć, że przyjmując spadek, przyjmuje się go z całym dobrodziejstwem inwentarza. Nie ma możliwości, by przyjąć tylko aktywa. Przyjmuje się też pasywa. W związku z tym, jeśli spadek pochodzi od osoby, której w życiu nie wiodło się najlepiej, to więcej niż prawdopodobne, że odziedziczy się same długi. A nawet jeśli tak nie będzie, to najpierw komornik wyprzedaje majątek, żeby spłacić zobowiązania.

Jeśli nie uzyska satysfakcjonującej kwoty, to spadkobierca musi dopłacić. Dlatego też warto korzystać z usług, jakie świadczy adwokat od spraw spadkowych, bo często jego porady mogą okazać się na wagę złota i koniecznie będzie z nich skorzystanie, żeby uchronić się przed spadkiem, który oznacza same kłopoty. Warto dokładnie przeanalizować tę sprawę, żeby nie popaść w długi, które często są nieuniknione.

Więcej na ten temat tutaj: gdańsk prawo spadkowe

Szukasz skutecznej metody na zwalczanie grzybów w aspekcie upraw rolnych?

0
Szukasz skutecznej metody na zwalczanie grzybów w aspekcie upraw rolnych?

Zależy ci wyłącznie na skutecznej metodzie i sposobie, zwalczania grzybów w aspekcie upraw rolniczych a także ewentualnych plonów jakie zamierzasz zabezpieczyć na wypadek zniszczenia?

Zatem wiedz jedno, opryski oparte o herbicydy czy fungicydy to nie tylko alternatywa ale rozwiązanie nader korzystne w pełnym tego słowa znaczeniu, więc takie które warto nie tylko przeanalizować lecz zastosować zgodnie z przeznaczeniem. Oczywiście środki chemicznej ochrony roślin pozwalające nam na opryski, są nie tylko skuteczne przy odpowiednim ich dopasowaniu i dostosowaniu, ale także pozwalają podnieść jakość plonów co jeszcze bardziej przemawia na ich korzyść. Zakładajmy jednak konieczność ich wybranie poprzez znalezienie oraz pozyskanie takich, które pozwolą nam na uzyskanie sprecyzowanego efektu, a więc w tej sytuacji zwalczenia grzybów czy wręcz braku możliwości ich wystąpienia w przypadku naszych upraw roślinnych.

środki do ochrony upraw rolnych

Postaw na sprawdzone środki do ochrony upraw rolnych przed grzybami

Zakupmy więc sprawdzone środki do ochrony upraw rolnych przed grzybami, jakie znajdziemy za pośrednictwem firmy która prezentuje swoją ofertę na stronie zwalczanie grzybów. Mowa tutaj o sprawdzonym dostawcy, jaki de facto cieszy się sporym zaufaniem oraz popularnością wśród osób zajmujących się uprawą roślin. Dodatkowo zawsze możemy liczyć na profesjonalne oraz rzetelne wsparcie przy wyborze odpowiednich detergentów czy preparatów, a co najważniejsze wytłumaczeniu ich działania czy sposobu zastosowania. Jak więc widać, to doskonała opcja na to by nie tylko cieszyć się z detergentów i preparatów oraz produktów gwarantujących likwidację lub ochronę upraw rolnych przed grzybami, ale także możliwość całkowitego nie narażania się na jakiekolwiek straty plonów. Uwzględnijmy więc wszystkie argumenty czy powody, dla których prawidłowym rozwiązaniem jest wykorzystanie produktów i preparatów przydatnych w kontekście ochrony chemicznej roślin, a tym samym postawmy na najbardziej skuteczne oraz sprawdzone. Wraz z nimi na pewno uda nam się zwiększyć ilość plonów a tym samym zadbać o nie w najbardziej adekwatny sposób.

Na czym polega upadłość konsumencka?

0
Na czym polega upadłość konsumencka?

Im dług jest większy, tym coraz trudniej z niego wyjść. W dodatku często dochodzi do sytuacji, kiedy wierzycieli również jest więcej. Nie jest łatwo poradzić sobie z taką sytuacją, dlatego koniecznie trzeba szukać pomocy w polskim prawie. Jedną z bardziej dostępnych opcji jest ogłoszenie upadłości. Takie rozwiązanie pozwala pozbyć się długu i rozpocząć nowy etap w swoim życiu bez zadłużenia niszczącego zdrowie, więzi rodzinne i pogodę ducha.

Kiedy trzeba zdecydować się na ogłoszenie upadłości finansowej?

Osoba posiadająca dużą liczbę długów i niskie dochody często ma problemy z ich spłaceniem. W takiej sytuacji jedyną możliwością staje się wnioskowanie o upadłość konsumencką. Warunkiem tego, aby się o nią ubiegać i raz na zawsze pozbyć się długów, jest bycie osobą fizyczną oraz niewypłacalną. Bardzo ważne jest to, aby wykazać to za pomocą stosownej dokumentacji i przedstawić wraz z wnioskiem. Należy uwzględnić również fakt, że sąd odrzuci wniosek, jeśli w ciągu ostatnich 10 lat toczyła się tego typu sprawa w stosunku do tej samej osoby.

Jeszcze więcej szczegółów związanych z upadłością konsumencka, można znaleźć w ustawie Prawo upadłościowe oraz na stronie internetowej https://wyzerujdlugi.pl/upadlosc-konsumencka/, gdzie wszystko zostało dokładnie opisane z konkretnymi sposobami na rozwiązanie wszystkich problemów z długami.

Czy trzeba posiadać majątek, aby upadłość konsumencka była możliwa?

Wiele osób nie decyduje się na złożenie wniosku i staranie się o uwolnienie od długów, gdyż twierdzą, że nie posiadają odpowiedniego majątku, który mógłby pokryć zadłużenie. Nic bardziej mylnego, gdyż nie jest to warunek konieczny. Może okazać się, że sąd uwzględni brak ruchomość i nieruchomości i po prostu rozłoży spłatę zobowiązania w czasie. Do tego raty staną się indywidualnie dobrane do tego, jakimi środkami pieniężnymi dysponuje konsument. Takie rozwiązanie regulowane jest prawnie, dlatego nie trzeba obawiać się pozbawienia środków do życia.

Upadłość konsumencka i jej skutki

Jeśli natomiast dłużnik posiada mieszkanie lub samochód, to zostaną one spieniężone, aby w ten sposób pokryć część długu lub jego całość. Przepisy zabezpieczają osobę zadłużoną w taki sposób, że w razie sprzedaży nieruchomości, w której mieszkała, wypłacona zostanie pewna kwota przeznaczona na opłacenie wynajmu w podobnej lokalizacji. Takie zabezpieczenie może trwać nawet 24 miesiące.

Poza tym, gdy sąd zaakceptuje upadłość to wszystkie działania komorników i wierzycieli oraz firm windykacyjnych zostają przerwane. Wszystko to sprawia, że wyjście na prostą i wydostanie się z zadłużenia stanie się coraz bardziej możliwe.

Złóż wniosek o upadłość konsumencką

Najważniejsze jest to, aby złożyć wniosek do wydziału gospodarczego sądu rejonowego w pobliżu swoje miejsca zameldowania. Pismo powinno zawierać wyjaśnienie, dlaczego konsument znajduje się w trudnej sytuacji i czym motywuje swój wniosek. Do tego konieczne jest dodanie załączników będących potwierdzeniem tego, co zawarte jest we wniosku.

Wysokość raty leasingowej – jak ją obliczyć?

0
Wysokość raty leasingowej - jak ją obliczyć?

Jesteś zainteresowany skorzystaniem z leasingu jednak zastanawiasz się na tym na jaką opłatę musisz się przygotować? W naszej firmie znajdziesz odpowiedź na wszystkie nurtujące Cię pytania! Nie czekaj – skontaktuj się z Nami!

Czym są dane osobowe i na czym polega ich ochrona?

0
Czym są dane osobowe i na czym polega ich ochrona?

Wiele osób nie raz słyszało o pojęciu danych osobowych i o konieczności ich ochrony. Niestety nie wielu wie czym tak naprawdę są dane osobowe i na czym tak ochrona polega.

Dla większości osób dane osobowe to po prostu imię i nazwisko. Dla wieku to także adres zamieszkania czy numer telefonu. To wszystko prawda, jednak zakres danych osobowych jest dużo szerszy. Dane osobowe to także wszelkie dane biometryczne, jak np. odcisk palca. Dane osobowe to także numer PESEL oraz adres e-mail. Innymi słowy, można krótko powiedzieć, że dane osobowe to wszelkie informacje, które pozwalają na identyfikację konkretnej osoby.

Na szczęście wiele osób jest świadomych tego, że dane osobowe podlegają ochronie. Wszystkie przedsiębiorstwa zobowiązane są do ochrony danych osobowych, zarówno swoich pracowników, jak i klientów. Dlatego za każdym razem musimy udzielić im zgodny na przetwarzanie naszych danych osobowych w ściśle określonych warunkach. Już choćby podpisują zwykłą umowę abonamentową z siecią telefoniczną musimy wyrazić zgodę na przetwarzanie naszych danych osobowych. Wiele umów bez tej zgodny nie mogłoby być po prostu podpisanych. Co ważne, zawsze mamy prawo do wglądu w nasze dane i ich ewentualnej zmiany.

Od pewnego czasu obowiązują także przepisy RODO. Są to szczegółowe przepisy i normy dotyczące ochrony danych osobowych, które obowiązują na terenie całej Unii Europejskiej. Dotychczasowa ochrona danych osobowych a RODO to zmiana na dużo lepszą ochronę naszych danych. RODO wprowadzić muszą wszystkie przedsiębiorstwa. Niestety dla wielu z nich to nie mały problem, gdyż przepisy te często są dość zawiłe. W takim przypadku ich wprowadzenie w firmie warto jest zlecić prawnikom pod tym adresem, którzy się w tym specjalizują. Przykładem może być kancelaria radców prawnych TMH w Rzeszowie. Szczegółową ofertę kancelarii w zakresie ochrony danych osobowych i RODO znaleźć można klikając tutaj. Dzięki temu możemy mieć pewność, że wszystkie przepisy i procedury wprowadzone zostały prawidłowo.

Pożyczka pozabankowa – jej plusy i minusy

0
Pożyczka pozabankowa - jej plusy i minusy

Zobowiązanie finansowe konsument może zaciągnąć w instytucji bankowej lub w firmie pożyczkowej, działającej poza rynkiem bankowym. Dlatego też pożyczki gotówkowe z firm tego rodzaju nazywane są pożyczkami pozabankowymi. Jakie są ich plusy i minusy?

Czym są pożyczki pozabankowe?

Pożyczki udzielane przez firmy pożyczkowe, nazywane po prostu pożyczkami gotówkowymi czy też chwilówkami, z uwagi na krótki czas kredytowania i szybkość udzielenia pożyczki, są udostępniane klientom na podstawie przepisów Kodeksu Cywilnego. To zdecydowanie różni je względem kredytów bankowych, które są stricte produktami bankowymi i są one udzielane na podstawie przepisów ustawy Prawo bankowe.

Chwilówki czy też pożyczki krótkoterminowe zaciągnąć można w oddziałach stacjonarnych firm pożyczkowych, ale również w kanałach direct, przede wszystkim przez internet lub telefon.

Zalety takiego rozwiązania

Klienci korzystający z pożyczek pozabankowych podkreślają, że ich podstawową zaletą są minimalne formalności, jakich należy dopełnić dla uzyskania takiej pożyczki. Nie trzeba składać aż tylu dokumentów, jak przy wnioskowaniu o kredyt gotówkowy w bankach. Wśród innych zalet pożyczek gotówkowy udzielanych poza sektorem bankowym wymienić należy:

  • możliwość zaciągnięcia pożyczki bez BIK,
  • możliwość zaciągnięcia pożyczki na dowód,
  • opcję skorzystania z pożyczki bezpłatnej,
  • szybkość udzielenia zobowiązania – nawet w tym samym dniu, w którym składany był wniosek o pożyczkę,
  • prostotę dopełnienia formalności związanych z pożyczką,
  • możliwość wzięcia pożyczki całkowicie w trybie online.

Darmowe pożyczki pozabankowe bez BIK, na dowód, cieszą się dużą popularnością wśród klientów. Dostępne są one jednak wyłącznie dla nowych klientów firm pożyczkowych, którzy nigdy wcześniej nie korzystali z takich produktów w danej firmie. Pożyczkapozostanie bezpłatna, jeśli klient spłaci zobowiązanie w terminie wskazanym w umowie pożyczkowej zawartej z pożyczkodawcą.

Formalności związane z pożyczką są sprowadzone do tego, że klient często może uzyskać wypłatę pożyczki po wypełnieniu elektronicznego wniosku.

Pożyczki niepozbawione wad

Niestety pożyczki pozabankowe nie mają wyłącznie plusów. Trzeba liczyć się, że takie rozwiązanie problemów finansowych jest niedoskonałe i ma wady. Zalicza się do nich:

  • stosunkowo wysokie oprocentowanie – wyjątkiem od reguły pozostają pożyczki darmowe dla nowych klientów,
  • niskie kwoty dostępnych pożyczek – zwykle jest to zaledwie kilka tysięcy złotych,
  • niewielka dostępność długoterminowych pożyczek.

Przy zaciąganiu pożyczek pozabankowych szczególną uwagę klient powinien poświęcić na zapoznanie się z tabelą opłat i prowizji, która powinna być dołączona do umowy ramowej pożyczki. Kosztem po stronie pożyczkobiorcy nie jest wyłącznie oprocentowanie nominalne, ale szereg innych opłat – marże, prowizje, opłaty dodatkowe, które mogą być ukrywane przez pożyczkodawców.

Zdolność kredytowa, a kredyt bankowy

0
Zdolność kredytowa, a kredyt bankowy

Żyjemy w czasach kiedy nasze zarobki nie zawsze pozwalają na zakup wszystkich dóbr za gotówkę. Sytuacja ta ma odniesienie przede wszystkim do rzeczy potrzebnych, ale stosunkowo drogich, takich jak mieszkanie, samochód czy pełne wyposażenie domu. Mimo, że nie stać nas na zakup tych przedmiotów za gotówkę, stać nas na ich spłatę w ratach. W tym celu musimy więc udać się do banku po kredyt.

Kredyt w banku

Kredyt to nic innego jak zobowiązanie finansowe. Pożyczamy określoną sumę pieniędzy, którą na określonych warunkach i w ustalonych terminach, będziemy musieli zwrócić. Co więcej, musimy zapłacić za to, że ktoś kredytuje nam środki. Po naszej stronie leży także obowiązek zapłacenia odsetek oraz pokrycia wszelkich kosztów dodatkowych. Nie mniej, nie więcej oznacza to, że musimy oddać znacznie więcej aniżeli pożyczamy.

Zdolność kredytowa

Kolejnym faktem jest to, że bank nie udzieli kredytu każdemu. Zanim podejmie decyzję sprawdzi czy jesteśmy wiarygodnymi partnerami oraz zweryfikuje, czy stać nas na kredyt. Nic nie jest tak ważne jak sprawdzenie czy w naszym domowym budżecie są jakieś wolne środki, które pozwolą nam terminowo spłacać raty kredytu. Bank nie jest instytucją charytatywną i zależy mu na tym, aby zawierać umowy tylko i wyłącznie z osobami, które będą wywiązywały się z zawartej umowy. Aby zweryfikować czy stać nas na spłatę raty, bank każdorazowo, przy każdym wniosku o kredyt, zbada naszą zdolność kredytową https://habzafinanse.com.pl/zdolnosc-kredytowa/ .

Co składa się na naszą zdolność kredytową

Aby lepiej zobrazować pojęcie zdolności kredytowej wystarczy przyjrzeć się bliżej jej składowym. Na to czy masz odpowiednią zdolność kredytową wpływa przede wszystkim historia kredytowa (BIK), sytuacja finansowa oraz sytuacja rodzinna.

W BIK, czyli Biurze Informacji Kredytowej, bank zweryfikuje czy spłaciliśmy swoje wcześniejsze zobowiązania oraz czy robiliśmy to terminowo, czy aktualnie mamy jakieś zobowiązania i czy nie zalegamy z płatnościami. W ten sposób sprawdzana jest nasza wiarygodność.

Na sytuację finansową składają się z kolei nie tylko nasze zarobki (ważne jest także ich źródło), ale również nasze stałe wydatki i wysokość zobowiązań. Dopiero poprzez porównanie wysokości przychodów i wydatków, bank jest w stanie określić, czy pozostają nam jeszcze jakieś wolne środki, które przykładowo możemy przeznaczyć na spłatę raty kredytu.

Ważna jest także nasza sytuacja rodzinna, bowiem miesięczne wydatki są ściśle zależne od tego ile osób pozostaje na naszym utrzymaniu.

Zdolność kredytowa, a kredyt bankowy

Aby otrzymać kredyt w banku nasza zdolność kredytowa musi być na odpowiednim poziomie. Niestety, nie ma od tego wyjątków. Warto więc odpowiedzialnie podchodzić do zaciągania zobowiązań i dbać o swoją historię kredytową od samego początku.